Kalitesiz Ürünlere Online Takip


Tüketiciyi korumaya yönelik yeni bir denetim sistemi kuran Sanayi Bakanlığı, Türkiye’nin dört bir yanında sakıncalı ürünleri online takibe alacak

Sanayi Bakanlığı, tüketicinin güvenli ve kaliteli ürün kullanmasını sağlamak için sahaya iniyor. AB Gıda Dışı Ürünler Erken Uyarı Sistemini (RAPEX) örnek alan Bakanlık, kendi uyarı sistemini faaliyete geçirdi. Bu sistemle İstanbul’da yakalanan sakıncalı bir ürün, aynı anda Şırnak’taki denetçi tarafından da görülebilecek. Bu ürünler 300 kişilik denetçi timi tarafından aynı anda ülke genelinde kontrolden geçirilecek. Kalitesiz ürünler anında toplatılacak.

4 BİN ÜRÜNE İNCELEME
Sanayi Bakanlığı, insan yaşamını tehdit eden kalitesiz ürünlere karşı savaş açtı. Bakanlık, elektrikli ekipman ve tekstil olmak üzere 4 bine yakın ürünü incelemeye aldı. Denetim elemanları, İstanbul ağırlıklı olmak üzere bu ürünlerin üretim ve satışını yapan firmalara ceza yağdırdı. Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ndeki gibi kendi Rapex sistemini oluşturduğunu belirterek, “Türkiye’de standart dışı kalitesiz ürünlerin bulunmaması adına ülke genelinde çok önemli bir denetim ağı oluşturduk. Standart dışı bir ürün İstanbul’dan giriş yaptı ise artık bu ürün Diyarbakır, Edirne ve Hakkâri’de denetçilerimiz tarafından görülebiliyor” dedi.


DİĞER HABERLER
Güçlü Gıdaları Açıklandı
12 Eylül 2010. 15:10
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x