Kanatlı gübre fabrikasının yerine muhtar vetosu


Bolu’da uzun yıllardır yarattığı çevre kirliliği nedeniyle tartışmalara konu olan tavuk ve hindi atıklarının enerjiye dönüştürülmesini sağlayacak tesisin Çaydurt’ta bulunan 75’inci Yıl Cumhuriyet Ormanı yanına kurulacağı iddiası tartışma yarattı. Karara tepki gösteren bazı köy muhtarları, delege olarak oy kullandıkları Ak Parti Merkez İlçe Teşkilatı Kongresi öncesi Ak Partili siyasilerden fabrikanın değiştirilmesi konusunda aldıkları sözlerin tutulmasını beklerken, aksi takdirde yargıya gitmenin de hazırlıklarını sürdürüyor.

Türkiye’nin tavuk eti ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayan Bolu’da, tavuk entegre firmalarının çevre kirliliğine neden olan yıllık 150 bin tonluk atığın enerjiye dönüştürülmesini sağlayacak olan sözleşme 18 Ekim 2011 tarihinde Bolu Valiliği’nde düzenlenen törenle imzalanmıştı. Uzun yıllardır Bolu’da tartışmalara konu olan tavuk ve hindi gübresi, yapılacak fabrikada enerjiye dönüşmesi amaçlanırken, kül olarak atılacak atıkları ise beton ve yol yapımında ham madde olarak kullanılacak. Tesisin üç yıl sonra faaliyete geçmesi planlanıyor.

MUHTARLAR, GERGİN KONGRE ÖNCESİ AK PARTİLİ SİYASİLERLE GÖRÜŞTÜ

Çevre kirliliği yaratan ve kokuya neden olan tavuk ve hindi atıklarının kullanılması için kurulacak tesisin Çaydurt’ta yapılması planlanırken, karar, çevre sakinlerince tepkiyle karşılandı.  Tavuk ve hindi atık tesisinin bölgelerine kurulmasını istemeyen 18 köy muhtarı geçtiğimiz günlerde bir araya gelerek, konuyu önce Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’la görüştükleri, ardından da Ak Parti Milletvekili Ali Ercoşkun ve Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın’a ilettikleri öğrenildi.

DİĞER HABERLER
Vefat Haberi

AK PARTİ DELEGESİ MUHTARLAR YER TERCİHİNDEN MEMNUN DEĞİL

Edinilen bilgilerde yer alan iddialara göre, 20 Kasım 2011’de yapılan Ak Parti Merkez İlçe Teşkilatı Kongresi öncesi muhtarlarla bir araya gelen siyasiler birçoğu kongrede delege olarak oy kullanacak muhtarlara konuyla yakından ilgileneceklerini ve yer tahsisi kararının değiştirilmesi için girişimlerde bulunacaklarını söyledi. Bülent Oturak ile Erol Özak’ın yarıştığı kongreden Özak’ın zaferle çıkması üzerine siyasilerin ilerleyen günlerde birçoğu kongrede oy kullanan muhtarlara verdikleri sözü yerine getirip getirmeyecekleri merakla bekleniyor.

BÖLGE SAKİNLERİ ATIK TESİSİNİ ÇAYDURT’TA İSTEMİYOR

Öte yandan tesisi yapacak olan firmanın inşaat ruhsatı almak için girişimlerini sürdürdüğü edinilen bilgiler arasında yer alırken, tesisin Bolu Çimento fabrikası karşısında bulunan 75’inci Yıl Cumhuriyet Ormanının hemen yanı başındaki araziye inşa edileceği ileri sürüldü. Köylerinin ve Çaydurt’un tavuk ve hindi gübresinin kokusundan olumsuz etkileneceğini düşünen muhtarlar, 75’inci Yıl Cumhuriyet Ormanı üzerine inşa edileceği öngörülen tesisin yapımına engel olmak üzere önümüzdeki günlerde Milletvekili Ercoşkun, Başkan Yılmaz ve Ak Parti İl Başkanı Sayın’la tekrar bir araya gelmeleri bekleniyor. Şimdilik yapacakları görüşmelerden olumlu sonuç almayı amaçlayan köy muhtarları sessiz kalmayı tercih ederken, siyasilerle yapacakları görüşmeden sonuç elde edememeleri halinde konuyu yargıya taşıyacakları belirtiliyor.(Bolu Gündem-Mehmet Korkusuz)

DİĞER HABERLER
"Sürdürülebilir Tarım ve Halk Sağlığı Açılarından Tarım İlaçları Sorunu Paneli"

 


25 Kasım 2011. 19:50
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x