Kanatlı Sektörünün Hızına Yetişilmiyor


Kanatlı sektörünün geçen yıl gerçekleştirdiği “Avrupa Birliği”dışı ihracat rakamı 152 milyon Amerikan doları,2010 yılının 8 aylık döneminde ise ulaşılan rakam 135 milyon Amerikan dolarını aşmış durumda.Bu yılın sonunda sector ihracatta yeni bir rekora daha imza atacak.

 Kırmızı et sektöründe tartışmalar sürerken ve ithalat kararları peşpeşe gelirken kanatlı sektörümüz başarılı bir döneme daha imza  atmaya hazırlanıyor.

 Bu başarının en önemli nedeni ise,Avrupa Birliği dışında bulunan pazarlarda sektörün yaptığı başarılı çalışmalarla aldığı yol gösterilebilir.

Çalışmalar sürerken hala AB standartlarında ürün yapıldığı  AB uzmanlarca da onaylanmışken neden tavukçuluk sektörü ihracatı gerçekleştiremiyor.Bunu araştırdığımız zaman arkasındaki en önemli sorunun bürokratik engeller olduğu ortaya çıkıyor.

 Buna örnek vermemiz gerekirse,Türkiye’nin 1995 yılında Gümrük Birliği anlaşması uyarınca taahhüt ettiği yılda 19 bin ton kırmızı et ve 3500 ton canlı hayvan  ithalini “Deli Dana”hastalığını öne sürerek yerine getirmemesi en büyük engel olarak karşımıza çıkıyor.

 1997  yılından beri kırmızı et ithalinin yapılmamasının en önemli nedenlerinden birisinin Avrupa Birliği ülkelerinin piliç eti ihracatımıza yeşil ışık yakmaması olarak ta gösterilebilir.

 Tarım Bakanlığının kırmızı et ithali ile ilgili olarak Avrupa Birliği ülkelerini de kontenjana dahil etmesinin ardından Türk ilgililerinin bu konuda bir açığının kalmaması da piliç eti ihracatının önünde hiç bir engelin kalmadığını gösteriyor.

DİĞER HABERLER
ESK'nın karkas et satışları piyasayı rahatlatacak

 Şimdi Türk resmi makamlarının bu konuda AB ilgilileri ile yapılacak toplantılar da piliç ihracatını gündeme getirerek konuyu sona erdirmeleri bekleniyor.


13 Ekim 2010. 14:47
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x