Kaptan Pasaportları Unuttu, 5 Bin Dana Bandırma Limanında Hapis Hayatı Yaşıyor


Banvit, Aydost, Tayyip Grup ve Erşenler firmalarınca ithal edilen 5 bin besi danası gemi kaptanının pasaportları Meksika’da unutması yüzünden bir haftadır  Bandırma Limanında bekletiliyor.

 

Bu bekleme sırasında birçok hayvanın telef olduğu ve liman etrafı kokudan geçilmiyor.   İthalatı yapan Hunland firmasının, hayvanlara ilişkin sağlık sertifikalarını Meksika’dan aldığı, ancak Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın maktu olarak hazırlanmış sağlık sertifikasını doldurarak onaylatmadığı bu sebeple de hayvanların Türkiye’ye girişine izin verilmediği belirtiliyor. Bakanlık yetkilileri ise, sağlık sertifikası olmayan tek bir hayvanı bile Türkiye’ye alınamayacağını savunuyor.

 

Olayın Gelişmesi

 

Banvit, Aydost, Tayyip Grup ve Erşenler firmaları toplam 5 bin besi danası ithalatı için ithalatçı firma Hunland ile anlaştı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan veteriner talep edildi. Bakanlığın görevlendirdiği veterinerler Meksika’ya giderek hayvanları seçti ve gerekli kontrolleri yaparak ithalatlarını onayladı.

Gemi kiralandı ve hayvanlar Meksika’dan yola çıktı. Bandırma Limanı’na gelince ithalatçı firmanın sunduğu sağlık sertifikalarının eksik olduğu görüldü. İthalatçı firmanın, Meksika makamlarınca onaylanmış “Hayvanların her türlü sağlık kontrolleri yapılmıştır” şeklindeki belgeyi yetkililere sunduğu ancak bürokratların bu belgeyi kabul etmedikleri belirtiliyor.

 

Bir haftadan beri Bandırma Limanı’nda bekletilen hayvanlardan bir bölümünün telef olduğu, bekleme süresi uzadıkça telef olan hayvan saysının artmasından endişe ediliyor.

DİĞER HABERLER
Veteriner Fakültesi Enflasyonu

 

Türkiye’nin değişik bölgelerinden Bandırma’ya giderek ithal edilen hayvanlardan satın almak isteyen besiciler de Bandırma’da sağlık sertifikası sorununun çözülmesini bekliyor. Besiciler, geçtiğimiz günlerde Balıkesir’de yapılan ve telef olan inekleri yaşıyor gibi göstererek devletten destek alanlara yönelik yapılan operasyon nedeniyle yetkililerin aşırı hassas davrandıklarını iddia ediyorlar.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Bandırma Tarım İlçe Müdürü Sefa Uyar ise aralarında Banvit AŞ’nin de bulunduğu 4 firmanın Meksika’dan ithal ettiği 5 bin adet büyükbaş hayvanın gemi kaptanının hayvanlara ait pasaportları Meksika’da unutmasından dolayı 9 günden beri ilçe limanından tahliye edilemediğini söyledi. Uyar, 5 bin büyükbaş hayvana ait pasaportların bu hafta içinde Meksika’dan Bandırma’ya getirilmesinin beklendiğini sözlerine ekledi./Haber7

 

 


18 Mayıs 2012. 13:47
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
Arz
Arz
10 yıl önce

Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. Dönem Milletvekili aynı zamanda Tayyip Grup’un başkanı olan Ak Parti milletvekili Mahmut Dede’nin şirketi bu Tayyip Grup. “Yandaşları kayırıyor” diyenlere güzel bir örnek. Kendi milletvekilini bile “kayırmıyor”.. Akla DOĞU/BATI ayrımı var mı acaba diye geliyor ama neyse..) Bürokrasinin “can” a mal olduğu kulak arkası edilse de nasıl olsa “hayvan” mantığı vicdanları rahatsız ediyor. Bunlar “sığınmacılar” gibi kötü koşullarda yaşamaya çalışan Allah(c.c.) nin bize emanet ettiği yaratılmışlar. Onlara bu eziyet niye? Kesilip yendikleri için mi “canlı” olarak görülmüyorlar? Rahmet Peygamberi(S.A.V) böyle mi davranın dedi hayvanlara? Pasaport eksikse hayvanın ne günahı var? Anlar mı pasaporttan? Gemiden indirip… Read more »

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x