Karadeniz Balığı Takibe Alınıyor…!


Karadeniz’deki balık stoğu yakın takibe alındı. Profesyonel balıkçılar tuttukları balık miktarını ve çeşidini kayıt altına alarak,Karadeniz Balıkçılık Kooperatifi’ne düzenli olarak bildirecek..

Elde edilen veriler sayesinde Karadeniz’de yıllık ortalama ne kadar balık avlandığı saptanacak, ve sürdürülebilir avcılık için gerekli tedbirler alınacak.

Karadeniz’de avlanan balıkçı tekneleri için yeni bir dönem başladı. Balıkçılar artık avladıkları balıkları kayıt altına alacak…. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın talimatıyla alınan kayıtlar, Doğu Karadeniz Balıkçılar Kooperatifi’ne bildirilecek.

Kayıtlar teknelerin çıkış yaptığı limalnlardaki görevliler tarafından denetlenecek.. Böylece, teknelerin bir yılda hangi balık cinsinden kaç ton avladıkları anlaşılacak.

Doğu Karadeniz Balıkçılar Kooperatifi’nden Ahmet Mutlu “Karadeniz bir çanak bir havuz. Belki başka ülkelerin de bu balıkta hakkı var…  Bizim avlanmamız gereken miktarı bilmemiz lazım belki bu da bizim yarınlarımız için faydalı olacak…” diyor…

Elde edilen rakamlar doğrultusunda  balık avcılığına yeni düzenlemeler getirilecek. Bazı türlerin korunması için gerekirse kota uygulaması hayata geçirilecek. Karadenizli balıkçılar da uygulamanın yararlı olacağını görüşünde../ntv

 


DİĞER HABERLER
"Hamsi de biter!"
21 Ekim 2011. 11:23
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x