Kars Bölgesi VHO’dan Tek Sağlık Günü Açıklaması


Kars Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ercan Ödül, 3 Kasım Tek Sağlık Günü İle ilgili açıklamalarda bulundu.


“Tek Sağlık; insan, hayvan ve çevre ilişkileri bakımından toplum sağlığına hizmet eden bir yaklaşım, zoonotik  (hayvandan insana geçen) hastalıklara yönelik disiplinler arası yaklaşımları destekleyen bir kavramdır. Temelinde ; hayvan, insan ve çevre sağlığı alanında çalışan tüm meslek gruplarının işbirliği içinde olmasına dayanır. 

Bir ülkede sağlık hizmetlerinde sürdürülebilirliğinin sağlanmasının tek yolu, tedavi hizmetleri yerine koruyucu sağlık hizmetlerine ağırlık vermektir.

Bu anlamda her platformda defaatle adını geçirdiğimiz ”Tek Sağlık” konsepti gereğince veteriner hekimlik hizmetleri temel sağlık hizmetlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Buna göre veteriner hekimler; Hayvan sağlığı, Gıda güvenliği, veteriner halk sağlığı, hayvansal üretim, hayvan ıslahı, hayvan hakları, biyogüvenlik ve çevre sağlığı konularında hizmet vermekte ve “Tek Sağlık” konseptinin bütünleyicisi konumundadır.

Dünyadaki en önemli felaketler, salgın hayvan hastalıkları ve zoonoz hastalıklar nedeniyle yaşanmıştır. 17. Yüzyılda Avrupa ülkelerinde milyonlarca insan veba salgını nedeniyle hayatını kaybetmiş, 18. Yüzyılda yaşanan Sığır Vebası salgınında ise tarım ve hayvancılığı durma noktasına gelmiştir. Yine yakın tarihlerde ebola, sars, Domuz gribi, Kuş gribi gibi bir çok zoonoz hastalık yarattığı salgınlar ile kitlesel ölümlere sebep olarak insanlık için küresel nitelikte tehditler ortaya çıkarmışlardır.

Diğer Haberler:
Kurbanlık Hayvan Alımı ile ilgili Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Gelişmiş ülkelerde insan sağlığı, hayvan sağlığı ve çevre sağlığı birbirinden ayrılma bir bütünün parçası olarak ele alınır ve“Tek Sağlık”  konsepti olarak adlandırılmaktadır. “Tek sağlık” konsepti hayvanlardan insanlara bulaşabilen ve küresel halk sağlığını tehdit eden zoonotik bulaşıcı hastalıkların kontrolünde, antibiyotik direnci ile mücadelede ve gıda güvenirliğinin sağlanmasında tıp doktorları, veteriner hekimler ve diğer sağlık personelinin bir arada çalışmasını gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Zoonotik (hayvandan insana geçen) hastalıklar insan neslinin geleceği için tehlikeli hastalıklardır. Yapılan araştırmalara göre Dünya üzerinde her yıl 2.7 milyon insanın zoonotik hastalıklardan öldüğü tahmin edilmektedir. İnsanlarda görülen hastalıkların %61’i hayvansal kökenlidir. Sağlık Bakanlığı’nın tehlikeli görüp ihbarını mecbur kıldığı 50 hastalıktan 26’sı hayvanlardan insanlara bulaşmaktadır. Dünyada biyoterörizm amacıyla kullanılan hastalık etkenlerinin %70’ten fazlası hayvansal kökenlidir. Ülkemizde en çok rastlanan zoonoz hastalıklar özellikle kuduz, brusella, şarbon, salmonellozis ve tüberküloz‘dur.

Kars Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ercan Ödül

Veteriner halk sağlığı kavramı bugün, insan, hayvan ve çevre sağlığını kapsayan Tek Tıp – Tek Sağlık – Tek Dünya yaklaşımının en önemli noktalarından birini oluşturmaktadır.

Günümüzde, gelişmiş ülkelerde Tek Tıp, Tek Sağlık konsepti çerçevesinde tüm tıp meslek grupları aynı ortak amaç için işbirliği içinde çalışmaktadır. Ülkemizde her iki alanda görev yapmakta olan tüm sağlık çalışanlarının birikim ve becerilerini ortak bir potada eritebilecekleri alt yapı oluşturulmalı, daha etkin mevzuat düzenlemeleri yapılmalıdır.

Diğer Haberler:
Kars VHO: “Covid-19 salgınının sahipsiz dostlarımızı da etkilememesi hepimizin elinde."

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde mevcut yapı revize edilerek uluslararası yasalar ile tarafı olduğumuz uluslararası antlaşmaların gereği olan hayvan sağlığı, gıda güvenliği, veteriner halk sağlığı ve hayvan refahının bir bütün olarak yürütüleceği, tek ve bağımsız bir Veteriner Otoritesi, Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü oluşturulmalıdır. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığına 30 ayı geçen bir süredir yapılamayan, veteriner hekim atamalarının yapılması çözümün diğer bir parçası olacaktır.

Beşeri Sağlık Personeline yakın zamanda verilen fiili hizmet zammı (yıpranma payı) ve emekli maaşlarının iyileştirilmesi gibi özlük haklarından veteriner hekimlerin ve yardımcı sağlık personelinin de gecikmeden bu haktan yararlanması haksız, anayasal eşitliğe aykırı bir uygulamaya son verecektir.

 Sağlık Bakanlığında Veteriner Halk Sağlığı Dairesi Başkanlığı kurulmalı ve halen merkez ve taşra teşkilatında boş bulunan veteriner hekim kadrolarına alım yapılarak, dinamik bir yapıya kavuşturulmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Tek Sağlık Günü’nü insan, hayvan ve çevrenin sağlığı hedeflerinin sağlanmasının birbirinden ayrı değerlendirilmediği günlere ulaşma ümidiyle kutluyor, tüm meslektaşlarıma başarılar diliyorum.


Yazan - 3 Kasım 2019. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x