Katkı maddeli gıdaların neden olduğu beslenme bozukluğuna dikkat


 

beslenme-370x301İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Yurtseven, “abur cubur” olarak nitelendirilen katkı maddesi içeren besinlerin çocuklarda vitamin-mineral eksikliği, kansızlık, fazla kilolu olma (obezite), aşırı zayıflık, IQ düşüklüğü gibi büyüme ve gelişme geriliklerine sebep olabildiğini söyledi.

 

İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Yurtseven, katkı maddesi içeren gıdaların tüketimi nedeni ile çocuklarda en sık görülen sorulardan biri olan beslenme bozukluğuna dikkat çekti. Genellikle “abur cubur” diye tarif edilen boyalı, besin değeri düşük, aşırı tuzlu veya aşırı şekerli gıdaların sık tüketiminin uzun vadede yaratacağı sorunlar hakkında bilgi veren Yurtseven, “Bu durum vitamin-mineral eksikliği, kansızlık, fazla kilolu olma (obezite), aşırı zayıflık, IQ düşüklüğü gibi büyüme ve gelişme geriliklerine sebep olabilmektedir” dedi.

 

Bilimsel araştırmalar ve tıp dünyasının katkı maddesi içeren besinlerin çocuklarda zararlı olduğuna dair kuvvetli kanıtlara sahip olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Yurtseven, “Katkı maddesi olan gıdaların tüketimi ile çocuklarda en sık karşılaşılan sorunlardan biri beslenme bozukluğudur. Bu tip gıdalar genellikle abur cubur diye tarif ettiğimiz boyalı, besin değeri düşük, aşırı tuzlu veya aşırı şekerli gıdalar olabilmekte ve dolayısıyla çocukların iştahını kapatabilmektedir. Bu durumda  bu tip gıdaları sık kullanan çocuklar büyüme ve gelişmeleri için gerekli temel besin maddelerini almamaktadırlar. Bu durum vitamin-mineral eksikliği, kansızlık, fazla kilolu olma (obezite), aşırı zayıflık, IQ düşüklüğü gibi büyüme ve gelişme geriliklerine sebep olabilmektedir” dedi.

DİĞER HABERLER
Osmanlı Döneminde Gıda Güvenliği

 

izu_Katki Maddeleri - Ali YurtsevenYurtseven ayrıca, katkı maddesi içeren ürünlerin alerjik hastalık görülme ihtimalinin artması ve alerjik hastalığı olan hastaların şikâyetlerinin artmasına da neden olabildiğini söyledi. Katkı maddeleri ile kanser oluşumu arasındaki bağın da araştırıldığına vurgu yapan Ali Yurtseven, “Bunlarında dışında dikkat eksikliği, hiperaktivite, zeka seviyesinde gerilik, migren atağı gibi hastalıklara da katkı maddesi içeren ürünlerin yol açtığına dair kuvvetli şüphe mevcuttur” diye konuştu.

 

 

Hazır gıda tüketimi engellenmeli

 

Anne-babaların başta okula-kreşe giden çocuklar olmak üzere mümkün olduğunca çocuklarına doğal, evde kendi yaptıkları yiyecekleri vermelerini öneren Yrd. Doç. Dr. Yurtseven, bu yolla ev dışında hazır gıda tüketmenin önlenmiş olacağını söyledi. Yurtseven ayrıca, anne-babaların çocukları konu hakkında bilinçlendirmeleri gerektiğini, Sağlık Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ortak çalışmalarla katkı maddesi içeren ürünlerin üretiminin azaltılmasına yönelik tedbirler alması gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

Hangi besinlere dikkat edilmeli?

Her türlü şekerlemeler, hazır meyve suları, kola-gazoz gibi gazlı içecekler, hazır çorba, puding, meyveli hazır satılan yoğurtlar, salam-sucuk-sosis gibi işlenmiş et ürünleri, cipsler, ketçap-mayonez gibi çoğu uzun ömürlü ambalajlı ürünlerde katkı maddesi bulunmaktadır.


18 Kasım 2013. 10:11
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x