Katkısız Gıda Dönemi Temmuz Ayında Başlıyor

19 Mayıs 2013. 20:33

72876404wlAQxm_ph

Katkısız Gıda Dönemi Temmuz Ayında Başlıyor
 

 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker  hazırladıkları yeni tebliğ ile tüm gıda maddelerindeki katkı maddelerinin kaldırılacağını söyledi.Bu konuda tüm hazırlıkların tamamlandığını anlatan bakan Eker,Tüm gıda maddeleri ile birlikte olağan olarak ekmekte bulunan 17 katkı maddesini de ortadan kaldıracağız ” dedi.

Ete Çin tuzu yasağı

 

Ekmekte yapılan uygulamanın benzerini et ve et ürünlerinde de yapmaya hazırlandıklarını belirten Eker, et ve et ürünlerinde nitrat, Çin tuzu gibi katkı maddeleri bulunduğunu, bunları yasaklayacaklarını belirtti. Daha sağlıklı ve kaliteli gıda maddeleri tüketmeye yönelik mevzuat hazırlandığını dile getiren Eker, bu düzenlemenin 1.5 ay içinde açıklanacağını ifade etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 1 Temmuz’dan itibaren yurt çapında tam buğday unundan üretilen katkısız ekmeğin satılacağını söyledi.
Eker, “Biz diyoruz ki ekmekte sadece buğday unu, maya, bir miktar tuz ama az ve su. Başka bir şey olmamalı. Yeni tebliğ bunu ihtiva ediyor ve bu şekilde uygulamaya girecek. Dolayısıyla ekmek içerisindeki bütün katkı maddelerine son veriliyor. Daha kaliteli, daha sağlıklı, daha lezzetli daha güzel İnşallah ekmek üretilecek Türkiye’de ve amacımız tam buğday unundan yapılan ekmeğe geçişi Türkiye sathında bütünüyle yaygınlaştırmak.” dedi.

Diğer Haberler:
İstanbul'a elektrik kesintisi uyarısı
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x