Kaybolan Mısır uçağından kötü haber


 

573d8a34c03c0e6b94037d60

 

 

 

Paris-Kahire seferini yapan bir yolcu uçağı, Mısır hava sahasına girdikten kısa süre sonra radardan kayboldu. Sabah saatlerinden beri irtibat kurulamayan Mısır Havayolları’na ait uçakta 66 kişi bulunuyordu. AFP’ye konuşan Yunan havacılık yetkilileri, uçağın Mısır hava sahasındayken Kerpe Adası açıklarında düştüğünü belirtti. Pilotların uçakta herhangi bir sorun olduğuna dair bildirim yapmamış olmaları, terör saldırısı ihtimalini akıllara getirdi.

 

MS804 sefer sayılı yolcu uçağında 56 yolcu, yedi mürettebat ve üç güvenlik görevlisi olmak üzere 66 kişinin bulunduğu belirtildi.

 

Fransa’nın başkenti Paris’teki Charles de Gaulle Havalimanı’ndan, Kahire’ye gitmek için yerel saatle 23:09’da havalanan uçağın, 11 bin 280 metre yükseklikte seyir halindeyken, Mısır hava sahasına girdikten kısa süre sonra radarlarla bağlantısının kesildi.

 

573d930267b0a93244ee8a60

Düşen uçağın 8 Mayıs’ta çekilen fotoğrafı

 

ENKAZ ARANIYOR

 

Associated Press’in haberine göre, Mısır havacılık yetkilileri düşen uçağın enkazının bulunması için başlatılan çalışmaların sürdüğünü belirtti.

 

AFP’ye konuşan bir Yunan havacılık kaynağı, yerel saatle 02.45’te irtibat kesilen uçağın Kerpe adasının yaklaşık 130 deniz mili açığında düştüğünü söyledi. Aynı kaynak, pilotla son temasın, uçak radardan kaybolmadan üç dakika önce kurulduğunu belirtti.

 

573d417ac03c0e6b94037790

 

Flightradar24.com sitesine göre uçağın izlediği rota

 

Uçakla irtibat, öngörülen iniş saatinden 20 dakika önce kesildi.

 

Mısır ordusu, askeri gemi ve uçaklarla bölgede arama yapıyor. Mısır ordusu, arama kurtarma çalışmalarına Yunanistan’ın da katıldığı duyurdu.

 

30 MISIRLI, 15 FRANSIZ

 

Mısır Havacılık Bakanlığı, uçaktaki yolcular arasında 30 Mısırlı ve 15 Fransız bulunduğunu açıkladı.

 

Uçakta İngiltere, Kanada, Cezayir, Belçika, Çad, Kuveyt, Portekiz, Suudi Arabistan ve Sudan’dan da yolcular da olduğu belirtildi.

 

 

 

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “Maalesef edindiğimz bilgi, uçağın düştüğü yönünde… Nedenine ilişkin hiçbir varsayımı dışlamıyoruz” dedi.

 

Mısır Havacılık Bakanı, terör saldırısı ihtimalinin, teknik sorun olasılığından yüksek olduğunu söyledi.

 

‘ACİL DURUMU MESAJI’ İDDİASINA YALANLAMA

 

Mısır devletine bağlı Ahram gezetesi, uçak kaybolmadan önce pilotun acil durum mesajı gönderdiğine dair açıklamaların gerçek dışı olduğunu bildirdi.

 

Mısır ordusu da ‘acil durum mesajı’ iddiasını yalanladı.

 

Olayın terör bağlantılı olup olmadığına dair bir soruyu yanıtlayan Mısır Başbakanı Şerif İsmail, hiçbir olasılığı dışlamadıklarını söyledi.

 

ANİDEN 22 BİN FEET ALÇALDI

 

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, uçağın radardan kaybolmadan önce 37 bin feet irtifadan 15 bin feet’e indiğini söyledi.

 

“TEHLİKELİ BAGAJ YOK”

 

Fransa Ulaştırma Bakanı Alain Vidalies, uçakla ilgili ulaşılan tüm bilgileri incelediklerini belirterek, “Elimize ulaşan bütün bilgilerden hareketle uçakta herhangi bir tehlikeli bagaja rastlanmadığını söyleyebiliriz” dedi.

 

Vidalies üç güvenlik görevlisinin uçakta bulunmasının Mısır Hava Yolları ile ilgili rutin uygulama olduğunu belirtti. Konuya ilişkin Charles de Gaulle Havalimanı’nda bir kriz masası kurulduğunu, yolcu yakınlarının havalimanına gelmeye başladığını belirtti.

 

OLASI SENARYOLAR

 

Uzmanlar, 2003 yılında hizmet vermeye başlayan A320’ların görece yeni uçaklar olduğunu, bu yüzden “büyük bir teknik arıza” ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

 

Uçağın radardan kaybolduğu irtifanın, bölgedeki militanlarca roketle düşürülebilmek için çok yüksek olduğunu belirten uzmanlar, bir savaş uçağı tarafından yanlışlıkla vurulma ihtimalinin bulunduğunu, ancak böyle bir şey yaşanmış olsaydı bunun şu ana kadar ilgili makamlarca açıklanmış olacağının altını çizdi.

 

TERÖR SALDIRISI İHTİMALİ

 

Pilotların acil durum bildirimi yapmamaları ise terör saldırısı ihtimalini güçlendiriyor.

 

AFP’ye konuşan havacılık uzmanı Gerard Feldzer, “Teknik bir sorun, yangın ya da motor arızası olsaydı, bu ani bir kazaya neden olmazdı. Ve mürettebatın tepki gösterecek zamanı olurdu” dedi.

 

Ancak olası bir bombanın, geniş güvenlik önlemleri alınan Paris havalimanından geçirilerek nasıl uçağa yerleştirildiği sorusu uzmanların terör saldırısı tezini zayıflatıyor. Bu senaryo akıllara, “Terörist, bombayı neden uçak Paris üzerindeyken patlatmayı tercih etmedi?” sorusunu da getiriyor.Hürriyet

 
Kayıp uçağın enkazı bulundu

 

Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin Paris-Kahire seferi esnasında dün radardan kaybolan Mısır Hava Yolları’na ait yolcu uçağının enkazına ulaştığı belirtildi.

 

Mısır Silahlı Kuvvetleri resmi sözcüsü Muhammed Semir, kaybolan uçağın parçalarına ulaşıldığını duyurarak, arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

 

Mısır Hava Yolları’na ait A320 tipi yolcu uçağı Paris-Kahire seferini yaparken, dün sabah 02:45’te Akdeniz’de Mısır hava sahasında radardan kaybolmuştu.

 

Uçakta 3’ü çocuk 56 yolcu ile 7’si uçuş görevlisi olmak üzere 10 mürettebat bulunduğu, bunlardan 30’unun Mısırlı, 15’inin Fransız, 2’sinin Iraklı, 1’inin İngiliz, 1’inin Belçikalı, 1’inin Kuveytli, 1’inin Suudi Arabistanlı, 1’inin Sudanlı, 1’inin Çadlı, 1’inin Portekizli, 1’inin Cezayirli ve 1’inin Kanadalı olduğu açıklanmıştı.


Yazan - 19 Mayıs 2016. Kategori MANŞET, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x