Kazanca Orantılı Vergi Hazırlığı


Vergi sisteminde 50 yıllık reform

Bakan Şimşek, yıl sonuna kadar taslağını tamamlayacakları Gelir Vergisi Reformunun “elli yıllık” bir reform olacağını söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, çalışmaları devam eden gelir vergisi reformu için, “İnşallah öyle bir vergi reformu olur ki ülkeyi 50 yıl, köklü değişikliklere gerek görmeden, temel bir yasa olarak götürür. Reformun amacı vergileri artırmak değil. Tam aksine herkesin kazandığı ölçüde doğrudan vergi vermesini sağlamak” dedi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konferedasyonu (TUSKON) ile Turkish American Alliance’ın (TAA) Washington’da düzenlediği “Yıllık Konferansı”na katılan Şimşek, Hürriyet’in sorularını yanıtladı.

Şimşek, son dönemde sıkça gündeme gelen vergi reformu çalışmalarının hangi aşamada olduğuna ilişkin, “Yıl sonuna kadar bir taslak oluşturmayı hedefliyoruz. Çalışmalara ilişkin haberlere fazla itibar edilmemesini tavsiye ediyoruz. Tartışmalar için henüz erken” diye konuştu.

KAZANCA ORANTILI VERGİ

Şimşek, “Çalışmanın ruhunda ne olacak” sorusuna, herkesin kazancıyla orantılı olarak vergi ödeyeceği yanıtını vererek, şunları söyledi: “Verginin mümkün olduğunca tabana yayılması şeklinde bir çaba olacak. Vergi reformunun temel amaçları verginin tabana yayılması, kayıtdışının mümkün olduğunca sınırlanması, memleketin gelir-gider dengesinin daha sağlam bir zemine oturtulması.”

Şimşek, ülkeyi 50 yıl götürecek bir çalışma hedeflediklerini kaydetti. Gelir vergisi alanında başarılı uluslararası uygulamalara paralel ne yapabileceklerini incelediklerini anlatan Şimşek, “Reform bir günlük koşullar için yapılmaz. Uzun soluklu bir düzenleme olacak” dedi.

DİĞER HABERLER
AP Başkanı Schulz: Vize serbestisi kriterlerinde ısrarcıyız

DANİMARKA 29, TÜRKİYE 6

Şimşek, çalışmanın bütçeye etkisine ilişkin soru üzerine şu örneği verdi:

“Türkiye’de doğrudan vergiler, yani kazanç ve kâr üzerinden alınan vergilerin payı çok düşük. Bir an için zenginlik farklılıklarını bir kenara koyun: Danimarka’nın milli geliri 100 lira olsa, 29 lira gelir ve şirket kazançları üzerinden vergi alıyor. Yani yüzde 29. Peki Türkiye’nin milli geliri 100 liraysa biz ne kadar alıyoruz? 6 lira civarında birşey.”

AMAÇ VERGİ ARTIŞI DEĞİL

Türkiye’de KDV ve ÖTV gibi dolaylı vergilerin milli gelire oranının yaklaşık yüzde 11 civarında olduğunu belirten Şimşek, şöyle konuştu:

“Bu reformdan amacımız hiçbir şekilde vergileri artırmak değil. Tam aksine bir reform yapıp, vergiyi tabana yayarak, herkesin kazandığı ölçüde doğrudan vergi vermesini sağlamaktır. Tabii ki ekonominin rekabet gücü, bölgeler arası gelişmişlik farklarının giderilmesi, vergide adaletin sağlanması önemlidir.”

BİZİM BANKALARIN SIKINTILI 5 ÜLKEDE 738 MİLYON DOLAR DÜZEYİNDE KREDİ RİSKİ VAR
Mehmet Şimşek, bütçe anlamında bir şokla karşı karşıya kalınması durumunda bir miktar manevra alanlarının oldğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Şu anda problemli görülen beş Avrupa ülkesi var: İtalya, İspanya, Yunanistan, İrlanda, Portekiz. Bu beş ülkeye bizim bankaların verdiği kredi miktarı 738 milyon dolar. Önemli bir rakam değil. Şu anda Avrupa’da ve dünyanın gelişmiş ülkelerinde önümüze sorun olarak çıkan alanlarda Türkiye’nin konumu çok iyi. Tabii bu Avrupa’da bir sıkıntı yaşanırsa bizi etkilemeyeceği anlamına gelmiyor.”

DİĞER HABERLER
Kurdaki yükselme ihracatı etkileyecek

HERKES 9 ARALIK’I BEKLİYOR

Avrupa’da yangının büyüyerek, dünya ekonomisi açısından çok önemli ülkelere sirayet ettiğini söyleyen Mehmet Şimşek, “Şimdi herkes nefesini tutmuş 9 Aralık’ı bekliyor, şapkadan ne çıkacak diye” dedi.

Şimşek, şapkadan ne çıkabileceğine yönelik iki beklentiyi;

1) Orta, uzun vadede sorunların yaşanmaması için kurumsal altyapıya yönelik birtakım reformlar.

2) Yangını kontrol altına almak için, şu anda yangının sirayet ettiği ülkelerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, o düzeyde, o miktarda kaynağın ortaya konulması. Mevcut kurtarma fonuna ek imkanların oluşturulması şeklinde sıraladı.

Şimşek, zirvede şapkadan bu türden birşeyler çıkarmadıkları taktirde AB’nin kontrol etmeleri zor bir sürece girebileceklerini vurgulayarak, “Geçmişte de beklentilerin yükseltilip, sonradan hayal kırıklığı yaşanan zirveler görmedik değil” dedi.

NOTU BİZDEN YÜKSEK ÜLKELERDEN DAHA UCUZA BORÇLANIYORUZ

Mehmet Şimşek, Fitch’in Türkiye’nin görünümünü pozitiften durağana değiştirmesinin “Yakın dönemde kredi notunuzu artırmayı düşünüyordum, şimdi düşünmüyorum” anlamına geldiğini savundu.

Bunun da AB’deki sıkıntıların Türkiye’yi etkileme potansiyelinden kaynaklandığını vurgulayan Şimşek, şunları söyledi:

“Doğru bulmadığımız nokta, Türkiye bu krizde, büyük bir stres testinden çok başarıyla çıktı. Notu bizden 6-7 kademe yüksek ülkelerden ucuza borçlanıyoruz. Piyasalar bizi kredi notu daha yüksek ülke olarak görüyor. Kredi derecelendirme kuruluşları bir türlü zihinlerindeki blokajı atamadılar. Cari açıkta yumuşak inişi başarabilirsek, bu bahaneleri ellerinden almış oluruz. Şu an sarıldıkları tek bahane cari açık.”ntvmsnbc“

DİĞER HABERLER
Moody's'ten önemli Türkiye açıklaması

 


6 Aralık 2011. 12:23
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x