Kitabına Uydurmak


2d5c5f52b10c392c6e7eedee61afe00a_k

 

Gökhan ÖZDEMİR

İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı

 

Bir yıl daha geçti. Bir Kurban Bayramı daha kapıda. Bu yıl da Kurban Bayramına çeyrek kala başladı hazırlıklar.

Bu çeyrek kala hazırlıkları içinde anlamlı olan tek uygulama; Hayvan hareketlerinin başlangıç zamanına dair olan uygulamaydı. Kurban satış yerlerine hayvanların getirilmesinin geç olması son yıllarda uygulanan en anlamlı parçası bu sistemin. Ancak bu yeterli mi? Elbette hayır. Büyük illerde hayvan girişlerinin geciktirilmesi özellikle entegre ve sağlıklı bir düzenek olmayan satış ve kesim yerleri için bir avantaj. Buna rağmen yerel yönetimlerce oluşturulan kurban satış ve kesim yerlerinde çevre sağlığı başta olmak üzere, halk sağlığı ve hayvan refahı ne yazık ki hakkıyla sağlanamıyor.

 

Kurban hizmetleri dört günlük bir etkinlik olarak görüldüğünden yeterli alt yapı hazırlanmıyor. Çevre kirliliği kaçınılmaz oluyor.

 

Kurban hizmetleri dört günlük bir etkinlik olarak görüldüğünden kurban satış ve kesim yerlerinde hayvanlara uygun ortamlar sağlanmıyor. Hayvanlara eziyet, hayvan hakkı ihlalleri kaçınılmaz oluyor.

 

Kurban hizmetleri dört günlük bir etkinlik olarak görüldüğünden hayvanların sağlık kontrolleri normal şartlarda gıda amaçlı kesimlerde olması gerektiği gibi veteriner hekimlerin kontrolünde olamıyor . Halk sağlığına ilişkin tehditler kaçınılmaz oluyor.

DİĞER HABERLER
Beşinci''Ulusal Kümes Hayvanları Kongresi'Niğde'de

1235488_589938277737008_204677069_n

Kurban hizmetleri dört günlük bir etkinlik olarak görüldüğünden her şey kitabına uygun oluyor da, o kitabı kapatıp gözünü açıp kurban satış kesim yerlerine baktığında gördüklerine yanmak kaçınılmaz oluyor.

 

Halk sağlığını geçtik diyelim, çevre kirliliğini süpürüverelim, hayvan sağlığından şüphe etmeyelim de; bu yıl da her yıl olduğu gibi sıradan uygulamalarla yürütülen çalışmalarla geçecek 4 Ekim Hayvanları Koruma Gününde insanlığımıza ne diyelim?

 

Bu yıl belki de bir şans… Bu yıl Kurban Bayramının ilk gününe denk gelen Dünya Hayvanları Koruma Gününde herkesin gözü Kurban Satış ve Kesim yerlerinin üzerinde olacak. Biz yıllardır söylüyoruz anlatamıyoruz belki kendi gözlerinizle iyice bir bakmayı akıl ederseniz ne demek istediğimizi anlarsınız.

 

Bundan önceki yıllarda da olmadı. Hayvan refahı hep gözardı edildi.Aslında hayvanların kesimi sırasında verdiği yükümlülüklerle dinimiz hayvan refahını sağlamanın önemini belirtirken buna rağmen kolaya kaçıldı. Hayvan refahı hiçe sayıldı. Bu yıl da bu sorunları çözmeye yönelik anlamlı çalışmalar yapılmadı.

 

Bayrama çeyrek kala fazladan bir kaç yazı yazıldı belki. Hepsi bu. Peki o yazıların içini doldurmak için geçen koskoca bir yılda ne yapıldı?

Evet bu yıl 4 Ekimde Kurban Satış ve Kesim yerlerini belki görmeniz gerektiği gözle görürsünüz de bir sonraki yıla gerçek bir umudumuz olur. Bizler veteriner hekimler olarak vazgeçmedik geçmeyeceğiz. Planımız projemiz hazır. Bir tek sözünüz yeter “Buyurun arkadaşlar. Hadi düzeltin bu işi, hem de bildiğiniz gibi” dediğiniz gün görüşüp, bayramlaşmak dileğiyle.

DİĞER HABERLER
Çiftlik Hayvanlarında Aşı Uygulamaları Sonrası Oluşabilecek İstenmeyen Etkiler

 

Unutmayın ne Kurban Bayramını ne de hayvan refahını mevzuat kitabına uydurmak yetmez. Çünkü, içinde can var.

 

 

 


30 Eylül 2014. 09:38
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x