Komşuda Mavi Dil paniği


ii

 

Bulgaristan’daki hayvan yetiştiricileri Mavi dil hastalığı paniği yaşıyor. Komşudan, daha çok küçükbaş hayvanlarda görülen Mavi Dil hastalığı sonunda ineklere de sıçradığı haberleri geldi. Temmuz ayı sonunda 25 ton ölü hayvan imha edildiği belirtilirken Kırcali Mestanlı İlçesinde de son günlerde 42 hayvanın hastalıktan öldüğü açıklandı.

 

Gıda Güvenliği Ajansı yetkilileri, Omurtag (Osmanpazarı) Belediyesi’ne bağlı Ptiçevo köyünde, üç büyükbaş hayvanda söz konusu hastalığa rastladı.

 

Bulgar Milli Radyosu haberine göre, Hayvan Besicileri Derneği Başkanı Boyko Sinapov, enfeksiyonun üstesinden gelinemediğini ve bu yüzden Avrupa Komisyonu’nun bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Sinapov, aksi takdirde Mavi Dil hastalığının komşu ülkelere sıçrama olasılığı olduğunu kaydetti. Şumen’deki incineratorda, telef olan hayvanları yakmak için 15 ekip çalışıyor. Hastalığın en çok Omurtag ve Antonovo belediyelerinde yayıldığını belirten yetkililer, insanların ölen hayvanları gömerek büyük hata yaptığını; böylece hastalığın yayılmasına sebep olunduğunu aktardı.

 

Tarım Bakanlığı, besicilik sektörü ve Gıda Güvenliği Ajansı temsilcilerinden oluşan bir grup, kurulan kriz merkezinde ilk toplantısını yapacak.

 

Temmuz ayı sonunda Haskovo ve Kırcali’den Mavi dil hastalığına yakalanan 25 ton ölü hayvan imha edilmiş olduğu açıklandı. Ülkede 28 ilden 16’sında bulaşıcı hastalığın etkili olduğu belirtiliyor.

 

Mestanlı’da hayvan ölümleri

 

 

Öte yandan Momçilgrad (Mestanlı) İlçesinde şu ana kadar mavi dil hastalığından 42 hayvan öldüğü tespit edildi.

 

Bulgar basınından edinilen bilgilere göre endişe verici durum, nemli havadan dolayı hastalık hayvanlara hızla yayılıyor ve ölenlerin sayısı gittikçe artıyor. Salgın hastalığı Mestanlı İlçesindeki hemen hemen tüm yerleşim yerlerinde tespit edildi.

 

Yerli hayvan üreticileri, yeni salgınların meydana gelmesinden endişeli, çünkü ölü hayvanlar yakma fırınına taşınması için araçların gelmesine kadar günlerce ahırlarda tutuluyor. En yakın ölü hayvan yakma fırını Mestanlı’dan 400 km mesafedeki Varna şehrinde bulunuyor.

 

Şu ana kadar hastalığa karşı alınan tek önlem, salgın hastalığı tespit edilen hayvanların imha edilmesi ve çiftliklerle ahırların dezenfekte edilmesi.

 

Dün Mestanlı Belediyesi Bulaşıcı Hayvan Hastalıkları ile Mücadelede Komisyonu gerçekleştirdiği oturumda salgın hastalığın tespit edildiği yerleşim yerlerinin muhtarlarının huzurunda ölü hayvanları yakma fırınına teslim edilinceye kadar kapalı yerlerde tutulması kararı verdi.

 

Komisyon tarafından Kırcaali İl Kriz Yönetim Konseyine hayvan cesetlerinin yakma fırınına taşınmasının haftada 2’den 3 güne arttırılarak, pazartesi, çarşamba ve cuma günleri yapılması önerilecek.

 

Mavi Dil hastalığı bulaşan hayvan sahiplerine hemen veteriner hekimlere başvurmaları çağrısında bulundular

http://www.edirneyenigun.com/…/komsuda-mavi-dil-panigi…

 

 


Yazan - 25 Ağustos 2014. Kategori HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x