Köpekler Covid-19 teşhisinde kullanılıyor


Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Yasemin Salgırlı Demirbaş’ın yürütücülüğünü yaptığı bir proje ile Coronavirüsü teşhis edilen bir köpek yetiştirildiği açıklandı.

TÜBİTAK projesi kapsamında gerçekleşen proje Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender YARSAN ve çalışma ekibinin de katıldığı bir program ile basına tanıtıldı. Proje kapsamında yetiştirilen ilk köpek olan Border Collie cinsi Zippo‘nun neredeyse yüzde 100’e varan doğruluk payı ile teşhis edebildiği belirtildi.

G:\EnderYARSAN\01_Dekan2020\Covid_Dedektörköpek2021\100CANON\IMG_0043.JPG

Bazı gelişmiş ülkelerde medikal dedektör köpeklerin başta kanser olmak üzere birçok hastalığın erken dönem teşhisinde güvenilir bir şekilde kullanıldığını belirten yetkililer yakın geçmişte bu köpeklerin enfeksiyöz hastalıkların teşhisinde de başarılı olduklarını söyledi.

Avrupa, Amerika ve Avustralya’da pandemi ilanı ile birlikte çeşitli projeler ile yetiştirilen bu köpeklerin aktif olarak kullanıldığını belirten proje yetkilileri ayrıca Finlandiya’nın bu köpekleri Helsinki Havaalanı’nda aktif olarak kullandıklarının altını çizdi.

G:\EnderYARSAN\01_Dekan2020\Covid_Dedektörköpek2021\100CANON\IMG_0029.JPG

Yetkililer: “Medikal dedektör köpek projesinin bir diğer önemi ise hiçbir ülkenin bu hızlı ve güvenilir teşhis yöntemini ve eğitim metodolojisini başka ülkelerle paylaşmaya yanaşmamasıdır. Dolayısıyla Türkiye’nin kendi medikal dedektör köpeklerini yetiştirmesi mevcut Covid-19 pandemisi ve bundan sonra karşılaşabileceği diğer salgın risklerine karşı hızla dedektör köpeklerin devreye girmesi ve salgına karşı gerekli önlemlerin alınması açısından büyük önem taşımaktadır.” açıklamasını yaptı.

TÜBİTAK tarafından desteklenen Covid-19 dedektör köpek projesinde Uzman Köpek Eğitmeni Veteriner Hekim Tarkan ÖZVARDAR, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Prof. Dr. Aykut ÖZKUL, Prof. Dr. Barış SARIEYÜPOĞLU, Prof. Dr. Hakan ÖZTÜRK, Doç. Dr. Görkem KISMALI, Dr. Bülent BAŞ, Sağlık Bilimleri Üniversitesinden Uzm. Dr. Arif Doğan HABİLOĞLU, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. İdris ŞAHİN, Doç. Dr. Merve ALPAY ve Doç. Dr. Nevin İNCE, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinden Prof. Dr. Fatih Mehmet EMEN ve Doç. Dr. Hale SEÇİLMİŞ CANBAY ile Doktora Öğrencileri Begüm SARAL, Deniz ADIAY ve Sevim ISPARTA yer alıyor.


20 Mart 2021. 13:42
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x