Kuluçka makinesi verimi %95’e çıkardı


Domaniç ilçesinde balık çiftliği işleten Mustafa Gezer, alabalık yetiştiriciliğinde verimi yüzde 50’den yüzde 95’e yükselten kuluçka makinesi geliştirerek, seri üretime başladı.

 

Kütahya’nın Domaniç ilçesinde yaşayan balık çiftliği işletmecisi, alabalık yetiştiriciliğinde balık yumurtalarından verimi yüzde 50’den yüzde 95’e yükselten kuluçka makinesi geliştirerek, seri üretime başladı.

 

İlçeye bağlı Sefa köyünde alabalık çiftliği işleten Mustafa Gezer, mevcut yöntemde balık yumurtalarından yüzde 50’sinden yavru alabildiği için oluşan yüzde 50’lik kaybın nedenlerini araştırdığını bildirdi. Kaybın, bazı noktalara yeterli oranda hava ulaşmamasından kaynaklandığını belirlediğini ifade eden Gezer, bunun üzerine bir kuluçka makinesi geliştirdiğini anlattı. Gezer, geliştirdiği makineyi ilk olarak kendi tesislerinde deneyip başarılı olduğunu dile getirerek, “Tasarladığım sistemle suyun tam dolaşımını ve yumurtaların kör noktada kalmamasını sağladım. Eskiden yüzde 50 olan yavru alım miktarı, yüzde 95’e çıktı. Yüzde 5’lik kayıp başka etkenlerden kaynaklandı” dedi.

 

Romanya ve Azerbaycan’dan siparişler aldı

 

Çiftliğinde kullandığı makineyi gören çevredeki diğer işletmecilerin kendisinden makine üretmesini talep ettiğini ve alabalık yetiştiriciliğini terk ederek makinenin seri üretimine başladığını kaydeden Gezer, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne (KTÜ) başvurarak, makinesini test ettirdiğini söyledi.

 

Gezer, KTÜ’nün verdiği raporla makinenin verimliliğinin onaylandığına işaret ederek, “Makineme patent almak için müracaatta bulundum. Patent süreci devam ediyor. Türkiye’nin pek çok yerinde bu makineler kullanılıyor. Yurt dışından da Romanya ve Azerbaycan’dan siparişler aldım” diye konuştu.

 

Makineyi kullanan alabalık çiftliği işletmecilerinden Osman Bayram da, makineyi faaliyete geçirdikten sonra yumurtalarda oluşan kayıplardan kurtulduğunu ve üretimle ilgili hevesinin arttığını ifade etti. Bayram, iyi bakım, sağım, döllendirme, su sirkülasyonu ve kuluçkalıklarla yumurtalardan yüzde 100’e varan verim aldığını sözlerine ekledi.Dünya

 

Alabalıklar yolunu “koklayarak” buluyor  

 

Alabalıklar, yönlerini “pusula hücreleri” sayesinde buluyor.

 

ANKARA – Alman bilim adamları, alabalıkların, koku organlarında bulunan “pusula hücreleri” sayesinde yönlerini bulduğunu ortaya çıkardı. Amerikan “Proceedings” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Münih’teki Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde görevli bilim adamları, alabalıkların manyetik “pusula” hücreleri sayesinde Dünya’nın manyetik alanını kullanarak yönlerini bulduğunu tespit etti.

 

Bilim adamları, kuşların, balıkların, deniz kaplumbağalarının, ineklerin, ceylanların ve geyiklerin de manyetik alan sayesinde yönlerini belirlediklerini belirterek, ancak pusula görevini yerine getiren mekanizmanın nerede olduğunun daha önce bilinmediğini söyledi.

 

Araştırmada kullanılan alabalıkların, Pasifik Okyanusu somonları ile akraba olduğu, bunların da okyanusta hedefini şaşırmadan yaklaşık 2000 mil yol alarak, “evlerine” ulaşabildiği belirtildi.

 

Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde görevli, araştırma ekibinin başkanı Prof. Michael Winklhofer, hücreleri koku organlarının mukozasında bulduklarını ifade ederek, bu hücrelerin manyetik demiroksit olan manyetit içerdiğini tespit ettiklerini söyledi. Bu maddenin organizma tarafından nasıl oluşturulduğunun henüz bilinmediğini kaydeden Winklhofer, manyetik alan bilgisinin, bu hücre aracılığıyla sinirlere iletildiğini ve bu sayede hayvanın yönünü bulabildiğini açıkladı.

 

Prof. Winklhofer, manyetit hücreleri bulmanın “samanlıkta iğne aramaya” benzediğini, 10 binde bir hücrede bunlara rastlandığını belirtti. Münih’teki araştırmacılar, ilk kez alabalığın manyetik demiroksit manyetit içeren hücrelerini izole etmeyi başardı ve deneylerde bu hücrelerin manyetik alana tepki verdiğini kanıtladı.

 


9 Temmuz 2012. 18:19
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x