Kuraklık Kurbağaları sevindirirken Toplayıcılarını Üzdü


fft99_mf3809251
Yağışların mevsim normallerinin altında seyretmesi, geçimini kurbağa toplayarak sağlayanları zor durumda bıraktı
Boş kanallarda kurbağa bulamayanlar, çevre illere gitmeye başladı. Çevre illerde avlanmanın
maliyetini düşürmek isteyen Edirne Kurbağa ve Salyangoz Toplayıcıları Derneği, soruna çözüm bulmak için hazırladığı suni gölette kurbağa yetiştirmeyi hedefliyor.

 

Edirne Kurbağa ve Salyangoz Toplayıcıları Derneği Başkanı Çetin Örs, kuraklığın kurbağa toplayarak ekmeğini kazananları olumsuz etkilediğini söyledi.

 

Sulama kanallarında su olmayışı nedeniyle kurbağa bulunmadığını ve kurbağa toplayanların çoğunun mevsimi işsiz geçirdiğini belirten Örs, şöyle konuştu:

“Neredeyse kışı yarıladık. Ne kar var, ne yağmur. Bu da bizi olumsuz etkiliyor. Çünkü çeltik sulama kanallarında su olmayınca kurbağa bulunmuyor. Hal böyle olunca toplayıcı Tekirdağ’a, Kırklareli’ne gitmek zorunda kalıyor. Zaten üç, beş kuruş kazanıyoruz. Durum böyle olunca bir de yemek ve ulaşım masrafları ekleniyor. O yüzden toplayıcıların birçoğu kurbağa toplamaya çıkmıyor. Yaklaşık 15 kilogram kurbağa 1 kilo ediyor. Bir kilo kurbağa da ortalama 7 lira. Zaten soğuk suların içinde kurbağa toplamak zor. Başka memleketlere gidilince avuçta bir şey kalmıyor.”


9 Ocak 2014. 17:20
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x