Kurbanlıklara Şap Aşısı başlıyor


10406808_337672059718890_6699060341999511332_n

 

 

 Aşısız ve küpesiz hayvanların sevklerine müsaade edilmeyecek

 

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, şehir dışına kurbanlık hayvan götürecek besicilerin mağdur olmaması ve Kurban Bayramı öncesi bir aksaklık yaşanmaması için kurbanlık hayvanlara şap aşısının bu ay yapılacağını bildirdi.

 

Temel, yazılı açıklamasında, şap hastalığının bulaşıcı bir hastalık olduğunu ve aşısız hayvanların sevklerine müsaade edilmediğini belirterek, Ankara’da 290 bin civarında büyükbaş hayvana aşı yapıldığını belirtti. 1 Eylül-31 Ekim tarihleri arasında hayvanlara şap aşısı yapılacağını ifade eden Temel, şehir dışına kurbanlık hayvan götürecek besicilerin İlçe Müdürlüklerine başvurmalarının yeterli olduğunu kaydetti.

 

Kurbanlık hayvanların İlçe Müdürlüğünde görevli veteriner hekimlerce muayene edildikten ve sevk aracı dezenfekte edildikten sonra veteriner sağlık raporuyla başka şehirlere sevk edilebileceğini bildiren Temel, hayvanların küpeli ve pasaportlarının olması gerektiğini, aksi takdirde hayvan sahiplerine taşınan her büyükbaş hayvan için 398 lira, küçükbaş hayvan için ise 64 lira idari para cezası uygulanacağını bildirdi.

 

Kurban öncesinde jandarmanın kontrollerini sıklaştıracağını kaydeden Temel, küpesiz hayvan yakalanması halinde ise cezanın yanı sıra yakalanan hayvanların muayene edilerek, insan sağlığı için risk oluşturmaması durumunda hemen kesime gönderileceğini ve sevkine izin verilmeyeceğini belirtti.

DİĞER HABERLER
Koyun Keçi Panayırı’nda damızlık hayvan pazarı kurulacak

26 Ağustos 2014. 14:24
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x