Tarımda Türkiye 30 Havzaya bölünüyor


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, ”Tarımda, Türkiye’yi ilk defa 30 havzaya böldük. Teşvik politikalarını da buna göre düzenleyeceğiz” dedi.

Arzu, Malatya Ticaret ve Sanayi Odasını (MTSO) ziyaretinde yaptığı konuşmada, Malatya’nın sanayi, tarım, hayvancılık ve kentleşme alanlarındaki gelişmesini görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Geçen dönem mecliste Malatya milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşları ile güzel bir dayanışma örneği sergilediklerini vurgulayan Arzu, Malatya’yı önemsediklerini kaydetti.

Bugün Malatya’ya Bakan Mehdi Eker’in geleceğini, ancak Bitlis’teki bir program nedeniyle gelemediğini ve kendisini gönderdiğini belirten Arzu, ”Malatya’nın sanayi, tarım, hayvancılık ve kentleşme alanlarındaki gelişmesini görmekten mutluluk duydum” dedi.

Ziyarette Malatya Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş’ın Malatya kayısısının havza bazlı desteklemeye alınıp alınmayacağı sorması üzerine Arzu, şunları söyledi:”Ziraat odası başkanının talebini bakanımıza ileteceğiz. Biz tarımda Türkiye’yi ilk defa 30 havzaya böldük. Teşvik politikalarını da buna göre düzenleyeceğiz. Önümüzdeki süreçte, hangi bölgede hangi ürün daha çok yetişir diye bundan sonraki teşvik politikamızda da bu havzadaki ürünlere göre değerlendirme yapacağız. Malatya Türkiye’de değil, dünyada kayısıda bir numara. Dünyada Türkiye’nin tanıtımında kayısının ve Malatya’nın önemli bir yeri var.”

MTSO Meclis Başkanı Sami Payza da, Arzu’yu Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı olduğu dönemden itibaren tanıdıklarını dile getirerek, Bakan Yardımcısı olmasından dolayı da gurur duyduklarını kaydetti.

DİĞER HABERLER
Toprak analizi için son gün 30 Ekim

Malatya Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş ise, Bakan Yardımcısı Arzu’ya Malatya Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesi ile ilgili tepkisini ileterek, ”Malatya’nın en büyük kuruluşlarından biri şeker fabrikasıdır. 400 dönüm şehir merkezinde arazi olan fabrikaya talip olacak insan sadece arsası için talip oluyor. Kesinlikle Malatya Şeker Fabrikası özelleştiği an satılacaktır” dedi.

Ziyarette, AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz ve Ticaret Borsası Başkanı Tahir Kalaycı da hazır bulundu.

 

 


20 Kasım 2011. 11:56
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x