“Lira ve ruble üzerinden ticaret, küresel krizin etkilerini azaltacak”


170923CemilErtem

 

Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev ve Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, İstanbul’da bir araya geldi. Türkiye ve Rusya arasındaki ticari–ekonomik ilişkilerde “tarihi bir gün” olarak nitelendirilen buluşmayı Star Gazetesi yazarı Cemil Ertem değerlendirdi.

 

Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev ve Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, dün İstanbul’da bir araya geldi. İki ekonomi bakanının heyetlerle birlikte gerçekleştirdiği buluşma, Türkiye ve Rusya arasındaki ticari–ekonomik ilişkilerde “tarihi bir gün” olarak nitelendirildi

 

İkili, görüşmenin ardından bir basın toplantısı gerçekleştirdi ve açıklamalarda bulundu. Avustralya’daki G-20 Ekonomi Bakanları zirvesinde başlayan bir sürecin, telefon trafiği ve heyetlerarası görüşmelerle devam ettiği bilgisini veren Ekonomi Bakanı Zeybekçi, bugün süreçte önemli bir aşamaya gelindiğini söyledi. İki ülke arasında, ticari ve ekonomik anlamda tarihi bir görüşme yapıldığı bilgisini de veren Zeybekçi, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 32 milyar dolar olduğunu hatırlattı. Zeybekçi, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak konusunda Rus mevkidaşıyla mutabık kaldıklarını belirtti.

 

Aleksey Ulyukayev ve Nihat Zeybekci’nin heyetlerle birlikte gerçekleştirdiği görüşmede, 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak için, iki ülke arasındaki ticari sınırlamalar ve gümrük duvarlarının kaldırılmasının yanı sıra, ulaşımdan kaynaklanan sorunların çözüme kavuşturulması kararlaştırıldı.

DİĞER HABERLER
Bakan Eker "2500 Tarım Danışmanı Alınacak"

 

Ulyukayev ve Zeybekçi arasındaki görüşmenin iki ülkenin ticari-ekonomik ilişkiler açısından ne anlam taşıdığını Star Gazetesi Yazarı Cemil Ertem, RS FM’de değerlendirdi.

 

“BÖLGEDEKİ GELİŞMELER ÇIKAR ÇATIŞMASINA NEDEN OLMAZ”

 

Bölgedeki gelişmeler nedeniyle Rusya ve Türkiye’nin çıkarlarının çatışmayacağını düşünen Cemil Ertem, Moskova ve Ankara yönetimlerinin enerji dışındaki alanlardaki alışverişi arttıracağını ve stratejik işbirlikleri geliştireceğini vurguladı: “Bu Türkiye’nin ticaretinin gelişmesi açısından önemli bir fırsat ve tarihi önemde bir bahane. Çünkü baktığımızda Türkiye ve Rusya ilişkilerinin Osmanlı İmparatorluğu’ndan bugüne savaşlara da tanıklık etmiş bir tarih var. Ama özellikle şu anda Rusya ve Türkiye ilişkileri ve Rusya’nın yeni dönemdeki stratejik yönelimleri Türkiye’nin bölgedeki çıkarlarıyla orta ve uzun vadede çatışacağını düşünmüyorum. Şu anda bizim sanırım 32 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmimiz var Rusya’yla. Bu kısa dönemde 100 milyar gibi bir rakama ulaşabilir. Burada enerji dışında da iki ülke ticaretinin gelişmesi, her iki ülkenin tercihidir.”

 

Kaynak:rusyanınsesi


18 Eylül 2014. 10:32
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x