Londra’daki en ünlü Türk restoranı kapandı


unlu_isadami_huseyin_ozerin_hayatindan_ilginc_kesitler_h9

 

İNGİLTERE’nin başkenti Londra’daki Sofra Restaurantları zincirinin sahibi Hüseyin Özer, başkentin en işlek caddesindeki ünlü Özer Restaurant’ı kapatmaya karar verdi. İşadamı, pazar günü restorandaki son Noel partisini düzenledi.

 
Londra’da 14 yıl önce açılan ve bugüne kadar aralarında çok sayıda siyasetçi, sporcu ve sanatçıların bulunduğu sayısız şöhretli ismi ağırlayan ve yemekleri ile Londra’da bir ekol oluşturan Özer Restaurant, son Noel partisinde yine ünlü isimleri konuk etti. Yakın dostları ile restoranının sürekli müşterileri Özer’i partide yalnız bırakmadı. Restaurant sahibi Hüseyin Özer, Kraliçe 2’nci Elizabeth’e ait binanın kira kontratının yenilenmesine izin verilmediği için 20 Aralık’tan itibaren hizmet veremeyeceklerini bildirdi.

 

DHA’ya kapatılma kararı ve yeni projeleri hakkında bilgi veren Özer, yerli yabancı binlerce insanı ağırlayan restoranın bir daha hizmet veremeyecek olmasından dolayı üzüntü duyduğunu belirterek şunları söyledi:

 

’Bu restoran, Londra’nın en ünlü caddesi Oxford’daki ilk Türk restoranı. Oldukça önemli bir yer burası. 7 yıllığına aldım burayı. 14 sene geçti. 14 sene sonra kira kontratı bitti. Kontratın yenilenmesini bekliyorduk, onun yerine mektup gönderdiler şok oldum. Gücüme gitti. Büyük bir şaşkınlık yarattı.”

 

MICHELIN STAR’IN TAVSİYE ETTİĞİ TEK TÜRK LOKANTA

 
Açıldığından bu yana sayısız davete ev sahipliği yapan ve çok sayıda İngiliz ve Türk siyasetçinin, sanatçının buluşma yeri olan restoranı Londra’nın başka bir merkezi Covent Garden’a taşıyacaklarını belirten Özer, “Ancak buradaki müşteriler isyan ediyor, boynuma sarılıyor, yardım edelim, para verelim, kontarı uzatalım diyenler var. Herkes buraya çok alıştı. Hergün burada yemek yiyen insanlar var. Restoranlara verdiği kalite yıldızları ile tanınan uluslararası Michelin Star tarafından tavsiye edilen tek Türk lokantasıyız biz. Michelin Guide’ın kendisi de bu yemeği özleyecek. Hem lezzetli, hem sağlıklı ve fiyatı uygun. Böyle bir şey dünyada yok” diye konuştu.

Diğer Haberler:
Organikçiler neden mayınlı arazi olayında sessiz?

 

“TÜRK LOKANTACILIĞI DÜNYAYA YAYILSIN”

 
Türkiye’nin dünyaya lokantaları, mutfağı yemekleri ile tanıtabileceğini söyleyen işletmeci, ’Bu lokantacılık işini geliştirmek istiyorum. Türk lokantacılığı dünyaya yayılsın. Türk lokantıcılığı dünyaya yayıldığı zaman dışarda görülen Türk markası değerli olur” diye konuştu. Hüseyin Özer, gelecek yıl İstanbul’da Özdilek ile birlikte yeni bir restoran açacaklarını ekledi.

Gonca YAĞCI-Faruk ZABCI/LONDRA, (DHA)


2 Aralık 2013. 12:44
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x