Lüfer’de “Çatal boy” oyunu


“Lüfer’i kurtarma planı”nda avlanma boyu 14’den 20 santime çıkarıldı. Ancak eskiden balık başından kuyruk çatalına kadar ölçülüyordu. Şimdi baştan kuyruk ucuna ölçülecek. Bu da 20 santimi 18,5 santime geriletiyor.

ANKARA- Soyu giderek azalan Lüfer balığını kurtarmak için yapılan girişimler sonucu avlanma boyunun 14 santimden 20 santime çıkarılması çevrecileri tam olarak tatmin etmedi. 20 santimlik kuralın aslında 18,5 santim olduğunu savunan çevreciler ‘’Eskiden çatal boy (balığın başından kuyruk çatalına uzunluk) esas alınıyordu. Şimdi kuyruk boy (baştan kuyruk ucuna) esas alınıyor. Yani 20 santim, aslında 18.5 santim’’ diyerek bakanlığın 24 santimi esas almasını istediler.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğde değişiklik yaparak, lüfer için avlanma limitini  14 santimetreden 20 santimetreye çıkardı. Yeni düzenlemeyle 20 santimden daha küçük olan ve çinekop ve sarıkanat adı verilen lüfer balığı avlanamayacak. Bakanlık 20 santim kararının ardından lüfer balığında artış olup olmadığını da inceleyecek ve yeterli artış olmazsa gelecek yıl limiti 24 santime çıkaracak.

ASLINDA 18,5 SANTİM

20 santim kararı çevrecileri tam olarak tatmin etmedi. Marmara Bölgesi Balıkçı Dernekleri Federasyonu 2. Başkanı Müfit Çıkrıkçıoğlu “Lüfer için av boyu limiti 18 santimdi. 2008’de 14 santime indirildi. Şimdi 20 santime çıkarıldı. Ancak ölçüm değişti. Eskiden çatal boy yani balığın başından kuyruk çatalına uzunluk olarak ölçüm yapılırdı. Şimdi ise kuyruk boy denilen baştan kuyruk ucuna kadar olan ölçüm esas alınıyor. Yani 20 dedikleri, aslında 18.5 santim’’ dedi.

DİĞER HABERLER
Gazi Koşusu Blaze To Win'in

 


29 Ağustos 2011. 09:08
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x