Makedonyalı Gençler Tatil İçin Tekrar Şarköy’e Geldi


“Şarköy”den Makedonya”ya Kardeşlik Mesajı Vereceğiz”

 

Makedonya”nın Başkenti Üsküp”te merkezi bulunan Ufuk Derneği üyesi 46 genç, yaz kamplarını geçirmek üzere, Tekirdağ”ın Şarköy ilçesine geldiler.

 

Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te merkezi bulunan Ufuk Derneği üyesi 46 genç, yaz kamplarını geçirmek üzere, Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine geldiler.

 

Şarköy Belediyesi’nin davetlisi olarak gelen gençler ve Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenci Yurduna yerleştirildi.

 

Şarköy Belediye Başkanlığı binasını ziyaret eden Makedonya’dan gelen Ufuk Derneği üyeleri, Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda, Belediye Başkanı Süleyman Altınok, Meclis üyeleri Ali Bayraktar, Hidayet Kaçar ve Balkan Ülkeleri Dostluk Derneği Başkanı İlhan Mengi, Hüseyin Keresteci ile bir araya geldi.

 

Belediye Başkanı Altınok yaptığı konuşmada, 2 yıl önce gelen dernek üyelerini yeniden görmenin kendisi açısından mutluluk verici bir durum olduğunu belirterek “Ülkenizi 3 kez ziyaret ettim, çok güzel bir ülkeniz var. Kültürlerimiz birbirlerine çok benziyor. Sizleri kendimize çok yakın hissediyoruz. Bir hafta boyunca ilçemizi gezip göreceksiniz, buradan ayrıldığınızda, Şarköy’ü, ülkemizi en iyi şekilde tanıtacağınıza inanıyorum.” dedi. Başkan Altınok, konuşmasının sonunda ilçenin tarihi ve turistik özellikleri hakkında bilgi verdi.

 

Ufuk Derneği Başkanı Enes İbrahim, Makedonya’nın çok etnikli bir yapıya sahip olduğunu, bir arada yaşamak zorunda bulunduklarını ifade ederek “Birbirimizi sevgi ve saygı çerçevesinde davranıyor ve göstermeye çalışıyoruz. Şarköy’den de birlik mesajı vermek istiyoruz. Biz Makedonya’daki gençler birlikte yaşamayı biliyoruz. Gençlerin sorunları ortaktır, siyaset malzemesi yapılması olmamalıdır. Gençler ortak çalıştıklarında sorunlar ortadan kalkacak, çözüm bulunacaktır. Gençliği etnik ayrımlara bölmemek gerekiyor. Biz de şu anda tüm etnik unsurlar bir arada, Türkiye’ye, Şarköy’e geldik. İki yıl önce gelen arkadaşlarımız Şarköy’ün tanıtımını, Makedonya’da iyi yapmıştır. Gerek basında, gerek elektronik medyada bu gerçekleşmiştir. Çevremizden gelenler olmuştur. Bu kez değişik bölgelerden gelindiği için tanıtımı daha da fazla yapılacaktır. İçimizde gazeteci, radyocu arkadaşlarımız var, çalıştıkları kurumlara Şarköy’de yaptığımız görüşmeleri, gezileri aktaracaklardır.” dedi.

DİĞER HABERLER
Erdoğan'ın gözü Rusya'daki birlikte mi?

 

Makedonya’dan gelen gençlerin organizasyon işini ilçede yayınlanan Şarköyün Sesi Gazetesi ekibi yürütürken, kamp süresi içinde, “Kültürler arası İletişim “adlı bir de konferans düzenlenecek.

 

Makedonya”dan Tekirdağ”ın Şarköy ilçesine bir hafta sürecek yaz kampına gelen, merkezi Başkent Üsküp”te bulunan Ufuk Derneği üyeleri, Mürefte beldesini ziyaret etti.

 

Makedonya’dan Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine bir hafta sürecek yaz kampına gelen, merkezi Başkent Üsküp’te bulunan Ufuk Derneği üyeleri, Mürefte beldesini ziyaret etti.

 

Makedonya’dan Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine yaz kampına gelen, Ufuk Derneği üyele Belediye Başkanı İlhan Koçer’i makamında ziyaret etti. Belediye Başkanı Koçer, gençleri beldede bulunan Kültür evi ile Türkiye’nin ilk şarap müzesine de götürerek bilgi verdi.

 

Mürefte Belediye Başkanı İlhan Koçer, 2 yıl önce de beldelerini ziyaret eden Ufuk Derneği üyesi Makedonya’dan gelen gençleri yeniden görmenin kendisini mutlu ettiğini ifade ederek “Trakya-Kent üyesi belediye başkanları olarak, Makedonya’yı ziyaret ettik. Dost ve kardeş ülke Makedonya’yı ve sizleri çok seviyoruz. Balkanlarda tarihsel bir mirasımız var, kardeşlerimiz var. Ülkenize döndüğünüzde, Müreftemizi anlatmanızı, tanıtmanızı sizlerden bekliyorum.” dedi.

 

Ufuk Derneği Başkanı Enes İbrahim de yaptığı konuşmada, 46 kişi geldiklerini, Makedonya’daki etnik grupları oluşturan; Makedon, Arnavut, Türk, Boşnak ve Sırp arkadaşlarıyla geldiklerini, Türkiye’yi, Şarköy ve Mürefte’yi, yakından tanımalarını istediklerini ifade ederek “İki yıl önce geldiğimizde daha çok Türk arkadaşlarımız vardı. Bu yıl, çoğunluk etnik gruplarda, döndüklerinde güzel duygularını yansıtacaklardır.” dedi.

DİĞER HABERLER
11 Şehre Daha Doğalgaz

 

Daha sonra, Mürefte Kültür evi ile Şarap Müzesi’ne gidildi. Buradaki tarihsel eserler yerinde incelendi. Tadım gerçekleştirildi.

 

Ufuk Derneği üyeleri daha sonra, Uçmakdere köyüne giderek, çamlık altında denize girdiler./haberyurdum.com

 


14 Temmuz 2012. 19:08
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x