Mali destek besiciyi ‘manda’ya yöneltti


249192_550075308369591_194594252_n

 

FERHAT ÖZER | YOZGAT

 

Türkiye’de varlığının giderek azalması üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2008 yılından itibaren uygulanmaya konulan teşviklerin artırılması Yozgat’ta besicilerin manda yetiştiriciliğine yöneltti. Akdağmadeni ilçesinde kurulan 100 başlık manda çiftliğinin ardından yenilerinin kurulmasına yönelik hazırlıkların yapıldığı bildirildi.

 

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık bölgelerinden Yozgat’ta bakımının zor olmasının yanı sıra sulak alanlara ihtiyaç duyulması nedeniyle manda yetiştiriciliğinden vazgeçen çiftçiler, verilen destekleme primlerinin cazip olması üzerine manda besiciliği yapabilmek için imkanlarını zorlamaya başladı. Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne kayıtlı besicilere, manda başına 350 lira prim desteğinin yanı sıra ‘Halk Elinde Islah Projesi’ kapsamında da 650 lira destekleme verildiği kaydedildi.

 

Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hacı Selvi, Türkiye’de manda yetiştiriciliğinin gerilemesinde farklı unsurlarla birlikte kuraklığın da önemli rol oynadığına vurgu yaptı. Selvi, mandaların sulak alanlarda yetiştiğini, suların çekilmesi sonucunda ise besicilerin biraz da bakımının zor olmasından dolayı ellerindeki mandaları çıkartıp, inek besiciliğine yöneldiklerini kaydetti. Bakanlığın teşvik uygulamasının cazibesinin besicileri yeniden manda yetiştiriciliğine yönelttiğinin altını çizen Selvi, kendisinin de besici olduğunu dile getirdi. İneklerin yanında manda besiciliği de yapmaya başladığını kaydeden Selvi, hazırlık aşamasındaki ‘manda çiftliği’ projesini ise kısa sürede hayata geçireceğini bildirdi.

DİĞER HABERLER
Hamsi balıkçıyı üzüyor

 

    “BİN LİRA DESTEK”

 

Manda üretim çiftliği kurmak isteyenlere devletin yüzde 50 hibe desteği verdiğini hatırlatan Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hacı Selvi, Yozgat’ta manda yetiştiriciliğinin artırılıp, marka haline getirilmesi noktasında Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile koordineli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

 

Bakanlığın manda başına 350 lira prim desteği ve ıslah projesi kapsamında ise 650 lira olmak üzere toplamda bin lira destek verdiğini ifade eden Selvi, mandanın ineğe göre sağlıklı ve verimli bir besi türü olduğunu belirtti. Mandanın sütünün oldukça sağlıklı olduğunu söyleyen Selvi, “Bir manda 5 veya 7 kilo arasında süt verir. İnek sütüne oranla manda sütünün kilosu 5 kat daha fazladır. Mandanın sütünden elde edilen kaymağı çok değerlidir. Sütü sarılık, böbrek yetmezliği gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmekte, bu nedenle de tercih edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

 

cihan


22 Ağustos 2014. 18:20
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x