Maltepe vapuru nikah salonu olarak hizmet verecek


Yaklaşık yarım asırdır şehir hatları vapuru olarak hizmet veren “Maltepe” vapuru, Şile’de kültür merkezi ve nikah salonu olarak kullanılacak.

Şile Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 19 Şubatta düzenlenecek törenle yeni işleviyle hizmete girecek vapur, ilçe halkına ve turistlere “Şile Liman Kültür Merkezi Maltepe Vapuru” adıyla hizmet verecek. Limana yerleştirilecek vapurda, kültür merkezinin yanı sıra 100 kişi kapasiteli nikah salonu da yer alacak.

Anıtlar Kurulu tarafından 2008 yılında “korunmaya değer kültür varlığı” olarak kabul edilen “Maltepe” vapuru, 1960 yılında İngiltere’den satın alınan “İnkılap” ve “Harbiye” tipi buharlı gemilerin dizayn ve mimarisinin daha geliştirilip, İstinye Tersanesi’nde pimlerle birleştirilerek ilk yüksek yolcu kapasitesine sahip vapur olarak inşa edildi.

İlk seferini 28 Kasım 1962 yılında Kadıköy-Köprü arasında gerçekleştiren 2 bin 100 yolcu kapasiteli, bu mesafeyi 15 dakikada alabilmekteydi. Saatte 15 mil sürat yapabilen vapur, o dönemde 8 milyon 700 bin liraya mal edilmişti.


DİĞER HABERLER
Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün geçiş ücreti
14 Mart 2011. 17:09
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x