Mangalcılara kritik uyarı!


1177506837_25_podborka_26

İhmal ve dikkatsizlik büyük felaketlere yol açabilir

 

Havaların ısınmasıyla birlikte Türkiye’nin birçok ilinde orman yangını çıktı. Uzmanlar yangınların birçoğunun ihmal ve dikkatsizlik sonucu çıktığını belirterek izmarit ve mangala dikkat çekiyor.
Muğla’nın Milas, Bodrum,Marmaris, Datça, Kavaklıdere ve Fethiye ilçelerinde yaşanan orman yangınları sonrasında Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, bölgedeki piknik alanlarında sürekli gezerek tatilcileri mangal ateşi ve izmarit konusunda uyarıyor. Bölgede son bir haftada insan kaynaklı dikkatsizlik ve ihmal sonucu çıkan 25 yangında yaklaşık 350 hektar ormanlık alan ile 150 hektar ziraat alanı zarar gördü.
DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Uzmanlar, ormanları yangınlara karşı korumak için dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde belirtti:  Ormanlara camve camkırıkları atılmamalı (Cam, güneş ışığını bir büyüteç gibi çimenlere çeker. Çimenler, tutuşarak çimenlerin alevlenmesine ve dolayısıyla yangının oluşmasına neden olacaktır). Mangal külleri söndürülmeden dökülmemeli. Çünkü çimenleri tutuşturarak yangın çıkarma olasılığı bulunuyor.  Bir yangın gördüğümüz zaman 110 yangın ihbar hattına bildirilmeli; eğer bu bir orman yangınıysa, o zaman 177 Alo orman yangını ihbar hattına ihbar yapılmalı.  Halk görevli kişiler ve çevre örgütleri tarafından bilinçlendirilmeli, bu konuda seminerler ve konferanslar düzenlenmeli. Ormanda ateş yakılmamalı, yakmak gerekiyorsa çimensiz bir alanda ateşin etrafına taş koyarak yakılmalı.
ORMAN YANGINLARINA KARŞI ANONSLU ÖNLEM

Adana’nın Kozan İlçesi’nde çıkması muhtemel yangınlara karşı vatandaşlar belediyeden yapılan anonsla uyarıldı. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda; “İçerisinde bulunduğumuz ‘Yanar Günlerin’ ve şiddetli poyrazın etkisi ile yangın çıkma ihtimali yüksektir. Halkımızın piknik alanlarında ateş yakarken çok dikkatli olmaları, çalılık ve makilik alanlardan geçerken, cam ve plastik şişe, poşet, sigara izmariti gibi maddeleri yol kenarlarına atmamalarını istirham ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.


Yazan - 31 Temmuz 2013. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x