Manisa Hayvancılığı Sempozyumu


Manisa Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Veteriner Hekim Ulvi Murat Tunca, Türkiye Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği’nin (TMMOB) Manisa İl Koordinasyon Kurulu tarafından Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlediği ‘Manisa Kent Sempozyumu’nda kentin hayvancılığını katılımcılara anlattı.

Hayvancılığın Türkiye’nin kalkınması ve gelişmesi için üzerinde önemle durulması gereken bir önemi ve ağırlığının olduğunu vurgulayan Tunca, “Tarımsal işletmelerin yüzde 62,3’ünde hem bitkisel üretim hem de hayvan yetiştiriciliği, yüzde 37,2’sinde yalnız bitkisel üretim ve yüzde 0,5’inde ise yalnız hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır” dedi.

Sempozyumda Türkiye ve bölge hayvan sayısına değinen Tunca, konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye’de 11 milyon büyükbaş, 30 milyon küçükbaş ve 250 milyon kümes hayvanı bulunurken, Manisa ilimizde ise 250 bin büyükbaş, 700 bin küçükbaş ve 17 milyon kümes hayvanı bulunmaktadır. Türkiye süt üretimimiz 13 milyon tondur. Manisa ilimizin ise süt üretimi bir milyon 200 bin ton. Bu tonajlar Ulusal Süt Kayıt Sistemi yani USKS ile kayıt altına alınan verileridir. Manisa ilinde ise süt ile ilgili kayıtları 7 bin üyesi bulunan Manisa Süt Üreticileri birliği tutmaktadır”.

Hayvancılığın sorunlarına çözüm önerileri de sunan Tunca, sektörün dışarıdan gelen yeni üreticilerle değil, kendi üretimini büyütmesi gerektiğini belirtti.
Sempozyumda kentin hayvancılığını anlatan Veteriner Hekim Ulvi Murat Tunca’ya sunum sonrası oturum başkanı Osman Murat Koçtürk tarafından plaket verildi.

DİĞER HABERLER
Dışarıda et ucuz diye ithalat yapılmayacak!

7 Aralık 2011. 11:49
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x