Mantar kooperatifi kurmak için hemşireliği bıraktı


 

Bursa’nın Gürsu ilçesine bağlı kırsal Kurtuluş Mahallesi’nde bir araya gelen çoğunluğu kadın 30 genç girişimci, kooperatif kurarak istiridye mantarı üretimine başladı.

 

BURSA – Mustafa Bikeç

 

Hemşirelik mesleğini bırakan 28 yaşındaki Nalan Yılmazdere’nin öncülüğünde bir yıl önce kurulan Bursa Mantar Üretim ve Pazarlama Kooperatifi, toplam 3 bin 100 metrekarelik alanda ayda ortalama 50 ton mantar üretiyor.

 

Yılmazdere ve arkadaşları, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) destek almaları durumunda üretim tesislerini daha da büyütmeyi planlıyor.

 

Yılmazdere, AA muhabirine yaptığı açıklamada, asıl mesleğinin hemşirelik olduğunu ancak mantar yetiştiriciliğini tercih ettiğini söyledi.

 

Kendisinin yaklaşık 5 yıldır mantar yetiştiriciliği yaptığını, bir yıl önce de hemşireliği bırakıp arkadaşlarıyla bu tesisi kurduğunu anlatan Yılmazdere, “Daha sonra bu işi yapmak isteyen insanları bir araya toplayıp kooperatif kurduk. Tesisimizde, her biri 100 metrekarelik 31 üretim odamız var. Her odada tam otomasyonlu sistem mevcut.” diye konuştu.

 

Yılmazdere, kadın girişimcilerin ağırlıklı olduğu, 7 kişinin istihdam edildiği kooperatife ait tesislerde ayda ortalama 50 ton mantar üretimi yaptıklarını kaydetti.

 

 

 

“Hedefimiz mantar sektöründe söz sahibi olmak”

 

TKDK’ya destek almak için başvuruda bulunduklarını, bunun olumlu sonuçlanması halinde tesisi büyütmeyi düşündüklerini vurgulayan Yılmazdere, şöyle devam etti:

 

“Hedefimiz mantar sektöründe söz sahibi olmak. Sektörde bir numara olmak için kooperatifi kurduk. Çünkü istiridye mantarı konusunda ciddi boşluklar var. Sürekli üretim yapan yerler yoktu. Biz kooperatifi kurarak ‘Sürekli üretim, daima üretim’ diyerek başladık. Tüm bayan girişimcileri toplayarak bir adım ileri gitmeyi hedefliyoruz. İstiridye mantarının dışında tıbbi ve aromatik mantarları da üretmek istiyoruz. Bir sonraki hedefimiz de bu.”


Yazan - 18 Kasım 2017. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x