Maria Sharapova’ya kortlardan men cezası


219208

 

Ünlü Rus tenisçi Maria Sharapova doping suçlaması nedeniyle Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından iki yıl kortlardan men edildi

 

 

Sharapova geçen Ocak ayındaki Avustralya Açık’ta yapılan testlerde meldonium maddesi çıkınca, Mart ayında geçici bir yasak almıştı.

 

 

Sharapova kalp hastalıklarında kullanılan ilacı sağlık sorunları nedeniyle 2006’dan bu yana aldığını söylemişti.

 

 

Meldonium 1 Ocak 2016’da yasaklı maddeler arasına girdi.

 

 

Beş kez Gran Slam şampiyonu olan Sharapova, geçmişe dönük olarak 26 Ocak’tan itibaren başlatılan yasağı temyiz edeceğini belirtti.

 

 

Sharapova Facebook sayfasında “Bu adil olmayan sert cezayı kabul edemem. Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) hakem kurulu iki yıl yasak kararıyla, bilerek doping yapmadığımı onaylamış oldu. ITF dopinge verilen dört yıllık cezayı istedi, ancak hakem kurulu bunu reddetti. Doğru bildiklerimi savunacağım ve mümkün olan en kısa sürede mücadeleye başlayacağım” yazdı.

 

 

‘Yasaklı olduğunu bilmiyordum’

 

 

ITF Şarapov’dan 2 Şubat’ta alınan turnuva dışı numunede ve 26 Ocak’ta Serena Williams’a yenildiği maçın ardından alınan numunede meldonium maddesi bulunduğunu açıklamıştı.

 

 

Dünya Dopingle Mücadele Örgütü WADA biliminsanlarının meldonium’un metabolizmada ne kadar kaldığından emin olmadıklarını ve 1 Ocak’tan önce alınmışssa, 1 Mart’a dek yapılan testleri pozitif çıkan sporcuların cezalandırılmamasını istemişti.

 

 

Ancak Şarapova meldonium maddesini 1 Ocak’tan sonra da aldığını itiraf etmiş ve mildronate adıyla bildiği meldoniumun yasaklı maddeler arasına alındığından haberi olmadığını savunmuştu.

 

BBC


Yazan - 9 Haziran 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x