Marketlerde satılan sirkeler tüketici için tehlike mi oluşturuyor?


TMMOB Gıda Mühendisleri Odası bir açıklama yaparak marketlerde satılan sirkelerdeki tehlikeye dikkat çekti.

 Tarım ve Orman Bakanlığınca 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu hükümlerine göre yapılan resmi kontrollerin sayısının değil, niteliğinin önemli olduğuna dikkat çeken TMMOB Gıda Mühendisleri Odası ayrıca ülkemizdeki ekonomik koşulların kötüleşmesi neticesinde gıda üzerinde yapılan sahteciliklere de dikkat edilmesi için tüketicileri ve resmi makamları uyardı.

Çok tüketilen ürünlerden biri olan sirke ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanmış bir ürün tebliği olmadığını belirten Gıda Mühendisleri Odası, bu yüzden tüketicilere ulaştırılan sirkelerde laboratuvar kontrollerinin yapılamadığına dikkati çekti.

Gıda Mühendisleri Odası:

“TSE 1880 EN 13188 sirke standardına göre sirkenin asitlik oranı min % 4 olmalıdır. Doğal sirkelerde asitlik doğal fermantasyon yoluyla bakteriler tarafından şekerin önce alkole, sonra asetik asite dönüştürülmesiyle elde edilir. Yalnız, bazı firmalar sentetik yolla elde edilen asetik asiti sirke içerisine karıştırarak sahtecilik yapabilmekte, bazen de beyaz sirkede tamamen doğal sirke yerine sentetik asetik asit kullanabilmektedirler. Ya da çok az miktarda doğal sirke ile asetik asiti karıştırıp, tağşiş yapabilmektedirler. Mevcut analiz yöntemi ile bu durum tespit edilememektedir.

DİĞER HABERLER
İsrailliler neden çekirge yiyor?

Gıdaya uygun olmayan türde sentetik asetik asit kullanılması ise insan sağlığı için tehlike oluşturabilmektedir. Doğal sirke, fermantasyon sürecinde oluşan probiyotikler ve diğer besin maddeleri açısından zengin olabilirken, sentetik sirke bu besin değerini sağlamaz. Diğer yandan Türkiye’de mevzuatta bulunmayan karbon izotop analizi ile kullanılan meyvenin etiketi üzerinde yazan meyveden üretilip üretilmediğine ve sentetik asetik asit içerip içermediğine ulaşılabilmektedir. Bu neden ile sirke üretim yerlerinde resmi kontrollerin etkin gerçekleştirilmesi, bu resmi kontrollerde gıda mühendislerinin yer alması ve alınacak numunelerin analizinin gerçekleştirilmesinin sağlanması gerekmektedir.” açıklaması ile tüketicileri ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nı uyardı.


17 Şubat 2024. 22:24
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x