Marmara Hamsisi Rize,Trabzon’a Gönderiliyor


Marmara’da avlanan balıkçılar birkaç gündür, tonlarca hamsiyle dönüyor.

 

Marmara’da Denizi bereketiyle balıkçıların yüzünü güldürüyor. İstanbul Kumkapı Su Ürünleri Hali, bu aralar en hareketli günlerini yaşıyor. Özellikle Marmara Denizi’nin güneyinde avlanan balıkçılar seferden yüklü miktarda hamsi ile dönüyor.

 

Balıkçılara göre, “Marmara’da hamsi bereketi”nin nedeni, havanın soğuması. Düşen deniz suyu sıcaklığıyla birlikte büyük hamsi sürüleri Marmara Denizi’ne akın etti. Özellikle Marmara’nın güneyinde avlanan Bandırma, Erdek ve İstanbullu “gırgır” tekneleri, ağlarını bol miktarda hamsi ile dolduruyor.

 

Sabah saatlerinden itibaren Kumkapı Su Ürünleri Hali’ne gelen balıkçı tekneleri, sadece tek ağ atarak tuttukları yüzlerce kasa hamsi balığını, vatandaşlarla buluşturacak tezgahlara taşıyacak soğutuculu kamyonlara teslim ediyor.

 

Marmara hamsisi Trabzon’a, Bulgaristan’a gönderiliyor   Hamsinin, soğuyan havayla birlikte yağlandığını belirten Mutlu, hamsi bu kadar bol olursa fiyatının da düşeceğine dikkati çekti.

 

Balık hali yetkilileri ise hamsinin kasasının 40-50 liradan alıcı bulduğunu söyledi. Marmara’daki “bereket” ile İstanbul’un hamsiye doyacağını vurgulayan yetkililer, soğutucu kamyonlar sayesinde buzlu kasalarla balığın az görüldüğü Trabzon, Rize, Giresun’a gönderildiğini, hatta Bulgaristan’dan talep geldiğini ifade etti.


Yazan - 17 Kasım 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x