Marmarabirlik’ten üreticiye iki büyük yeni yıl müjdesi


siyahzeytin1

 

Marmarabirlik’ten üreticiye iki büyük yeni yıl müjdesiMarmarabirlik, ürün alım bedellerinin tamamını 16 Ocak 2015 tarihinde ödeme kararı alırken, gübre ve zirai ilaç yardımı adı altında 22 milyon 889 bin TL’lik kredi tahsisatında bulundu.

 

BURSA (DÜNYA) – Üretici ortaklarının yüzünü güldürme noktasında iki önemli karara imza atan Marmarabirlik, ürün alım bedellerinin tamamını 16 Ocak 2015 tarihinde ödeme kararı alırken, gübre ve zirai ilaç yardımı adı altında 22 milyon 889 bin TL’lik kredi tahsisatında bulundu.

 

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, bugüne kadar toplam 26 bin 500 ton ürün alımı gerçekleştirdiklerini, kampanya bitimine kadar bu rakamın 28 bin tona çıkacağını söyledi. Bu yıl rekoltenin düşük olmasına rağmen uygulanan alım politikalarıyla beklentinin üzerinde ürün alımı gerçekleştiğini belirten Asa, “Bir önceki yıl kampanyamızı 40 bin ton ürün alımı ve 129 milyon TL’lik ürün alım bedeliyle kapatırken,  kampanyamızda bugün itibariyle 115 milyon TL’lik ürün alımı gerçekleştirdik. Kampanya bitiminde 28 bin ton ürün alımı tahminine karşılık 120 milyon TL ürün alım bedeli hedeflemekteyiz” dedi. Beklentilerinin üzerinde bir alımla karşı karşıya olduklarının altını çizen Asa, “Marmarabirlik tarihinde bir ilk olarak alımlarımızın büyük dilimini oluşturan 18-19 dane ürün bedelini peşin olarak ödemiş olup, kampanyanın bitiminden tam 7 gün sonra 16 Ocak 2015 tarihinde de ürün bedellerinin tamamını ödeyecek olmamız da Birlik tarihinde yine bir ilktir” ifadesini kullandı.

 

Gübre ve zirai ilaç yardımında bir ilk

 

Asa, Marmarabirlik’in 2010 yılından bu yana gübre dağıtımı yaptığını, bu yıl ise yaşanan rekolte düşüklüğü sebebiyle, destek amaçlı önemli bir kararın altına daha imza attıklarını anımsattı. “Üretici ortaklarımızın mağduriyeti göz önünde bulundurularak, geçtiğimiz yıllarda  gübre ve zirai ilaç borcu olup, ödeme yapamayan 4 bin ortağımızın ertelenmiş borcunu da kapsayan seyyanen 600 TL limit tahsisinde bulunuyoruz” diyen Asa, destek amaçlı yeni uygulamanın da Marmarabirlik tarihinde ilk olup, toplam 22 milyon 889 bin TL’lik gübre ve zirai ilaç dağıtımı adı altında kredi tahsisatı yapıldığını bildirdi. Asa, şunları kaydetti:

 

“Daha önceki yıllarda devletten aldığı kredi ile ürün bedellerini zar zor gecikmeli ödeyebilen  Marmarabirlik, şimdi 1 TL’lik kredi dahi kullanmaksızın kendi öz kaynaklarıyla ürün bedellerinin tamamını peşin öder duruma gelmiştir.”


23 Aralık 2014. 16:12
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x