Medist Et Entegre Tesisi’nin açılışı


1478955658_medist_et_entegre_tesisi_a____l____

 

 

Tüm türkiye’nin kırmızı et ve sakatat ihtiyacını karşılayan ülkemizin önemli mezbahalarından Medist Et Entegre Tesisi’nin açılışı devlet büyüklerinin ve bölge halkının katılımıyla gerçekleştirildi.

 

 

 

Türkiye’nin köklü mezbahalarından olan, 1968 senesinde kurulmuş Göbel mezbahası, günümüzün gelişen teknolojileri, yenilenen tesisi ve artan kapasitesi ile Medist Et Entegre Tesisi olarak hizmete girdi. İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin birçok büyükşehri ve iline özellikle kırmızı et ve sakatat konusunda verdiği kaliteli hizmet ile et piyasalarında kayda değer bir marka bilinirliği olan Göbel’in meşhur mezbahası yoluna Medist Et Entegre Tesisi olarak devam edecek.

 

 

 

Tamamen yenilenen ve modern bir yapıya kavuşan tesisin açılış törenine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti SKM Başkanı Yıldız Seferinoğlu, çok sayıda milletvekilinin yanı sıra İTO Başkanı İbrahim Çağlar ve bölgeden çok sayıda bürokrat ve yetkili katıldı.

 

Göbel halkının da iştirak ettiği açılış ile bölgenin 1968’de kurulan ve bölgenin adıyla anılan tesis yeni yapısıyla hizmete girdi. 2015 yılında eski işletmenin yenileme yapmaması ve yetersizliği nedeniyle kapatılmasının ardından, Medist Et, tesisi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nden 10 yıllığına kiraladı. Mezbaha yapılan yoğun bir çalışma ile adeta bir harabeden modern, hijyenik ve üretim kapasitesi artırılmış bir et entegre tesisine dönüştürüldü.

 

1478955626_bal__kesir_b__y__k__ehir_belediyesi_ba__kan___ahmet_edip_u__ur

 

Daha önce en son üretim rakamlarına göre günde yaklaşık 2000 küçükbaş kesme kapasitesine sahip olan tesis, yenileme ve modernizasyon sonrası 3500 küçükbaş ve 250 büyükbaş hayvan kesimini sağlıklı bir şekilde yapabilir yapıya kavuştu. Tarihi mezbahanın Medist Et için entegre tesise dönüştürülerek yenilenmesi 10 Milyon TL’ye mal oldu. Şirketin bu yapılanma ve girişim için Balıkesir’deki yatırımı ise toplamda 25 Milyon TL’yi bulduğu ifade ediliyor.

 

Medist Et, bölgeye hayvancılık adına katkıda bulunmayı hedeflediği yeni entegre tesislerinde istihdam açısından da artı değer kazandırıyor. Eski mezbahaya göre 3 kat fazla istihdam sağlanan Medist Et Entegre Tesisleri’nde değişmeyen ise insan kaynağı oldu. Göbel’i ülkenin önde gelen sakatat ve kuzu eti konusunda öncü yapan usta kasaplar, yenilenen modern tesislerde görevlerine devam ediyor.

 

 

 

Önümüzdeki yıl ortasında et ihracatına başlamayı, 2018’de ise bitmiş ürünle market raflarında son tüketiciye hitap edecek şekilde piyasaya girmeyi hedefleyen Medist Et, canlı hayvan ithalat ve ihracatının dışında gayrimenkul sektöründe ve Ortadoğulu girişimcilere yatırım danışmanlığı konularında faaliyet gösteriyor.Kırmızı et ve sakatat alanlarında temiz, sağlıklı ve hijyenik üretim ile çıkış yapacak olan Medist Et’in iki ayrı hayvan çiftliği bulunuyor.

 

 

 

Gerek hükümet gerekse bakanlık seviyesinde son yıllarda tarım ve hayvancılık alanında çiftçilere yapılan yatırımların arttığını belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Balıkesir bölgesinin hem tarım hem de hayvancılık alanlarında ülkemiz için önemli bölgelerden biri olduğunu vurguladı. Balıkesir etinin rafta uzun ömürlü olmasının yanı sıra en pahalı değere ulaşan ürün olduğunu aktaran Daniş özel sektör firmalarının bu alana yatırım yapması gerektiğini belirterek Medist Et yönetimine yatırımları nedeniyle tebrik ederek teşekkürlerini iletti.

 

1478955666_medist_et_y__netim_kurulu_ba__kan___musa___zcan

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Edip Uğur ise açılışı yapılan tesisin modernizasyonuna vurgu yaparak Göbel’in bir dönem Türkiye’nin adeta “kasap okulu” haline geldiğini, ülke çapında kasapların burada yetiştiğini hatta Mekke’de Hac esnasında Göbel’den kasapların göreve gittiğini söyledi. Medist Et yönetimine yaptıkları yatırım ve modern tesisler için teşekkür eden Uğur, tesisin Balıkesir için hayırlı olmasını temenni etti.

 

 

 

Medist Hayvancılık Yönetim Kurulu Başkanı Musa Özcan açılışta yaptığı konuşmada şöyle konuştu:

 

“Balıkesir ili hayvansal üretimde ülkemizin en önemli merkezlerin başında gelmekte. Bu sektörde faaliyet gösteren bir firma olarak, Balıkesir etinin pazarda ne kadar değerli ve önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle Balıkesir hayvancılığına katkı sağlamak ve marka değerini arttırmak amacıyla ilimize modern bir et entegre tesisi kazandırdık. Kesimhanemiz 5 ay gibi kısa bir süre içerisinde 10 milyon TL’lik bir yatırım bedeli ile Balıkesir ve ülke ekonomisine kazandırıldı. Kesim kapasitemiz aylık 2 bin 500 büyük baş ve 26 bin küçük baştır. Ayrıca tesisimiz, günlük 100 ton karkas et depolama kapasitesine sahiptir. Tesisimiz tam kapasite ile faaliyete geçtiğinde 110 kişilik bölge insanına istihdam sağlayacaktır. Yatırımımızın gerçekleştirilmesinde bizi her daim desteklerini esirgemeyen ve burada yanımızda bulunarak bize güç katan sizlere teşekkür ederim. Bu tesisin ilimize bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim.”

 

 

 

Medist Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Erkoca ise tesisle ilgili olarak basına yaptığı açıklamada şunları söyledi:“Medist Et olarak Göbel’in bu tarihi tesisini yeni ve modern bir anlayışla, üst düzey kaliteyle, hijyenik ve sağlıklı bir şekilde müşterilerimize ulaştırmak üzere yola çıktık. Göbel’in kırmızı et ve sakatatta öne çıkan üreticisi olarak, bölge halkımızla birlikte büyümeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki yıl ihracata başlamayı, 2018 senesinde ise bitmiş ürünle marketlerde raflara girerek nihai tüketiciye ulaşmayı planlıyor ve yatırımlarımızı bu yönde sürdürüyoruz. Gayrimenkul konusundaki çalışmalarımızın yanı sıra Ortadoğulu girişimcilere Türkiye konusunda yatırım danışmanlığı veriyoruz. Daha önce canlı hayvan ithalat ve ihracatıyla girdiğimiz hayvancılık alanında yakaladığımız başarıyı ise ülkemizde, Balıkesir Göbel özelinde sürdürmek öncelikli planlarımız arasında yer alıyor.”


Yazan - 12 Kasım 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x