Medyadaki faizin sesi Erçel, Habertürk’teki köşesinden oldu


Yazdığı yazılarla medyada yüksek faizin temsilcilerinden olan Merkez Bankası’nın eski başkanı Gazi Erçel, bir faktoring şirketinin sahibi olduğu ortaya çıkınca işinden oldu

 

ROTAHABER / Özel – 2001 krizinde devalüasyon öncesinde hesabını dövize çevirmekten mahkum edilen, aynı dönemde bankalara döviz satımından sorumlu tutulan Merkez Bankası eski başkanı Gazi Erçel, yazdığı gazeteden işten el çektirildi.

 

Medyada ve Merkez Bankası’nda yaptıklarından çok skandallarıyla bilinen isim olan Gazi Erçel, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük krizi olan 2001 ekonomik faciasının mimarlarından biri oldu. Ülke krize sürüklenirken, Erçel kişisel mevduatını dolara çevirmiş, daha sonra açılan davada da suçlu bulunup mahkum edilmişti.   Erçel’in aynı dönemde Merkez Bankası’ndan 5 milyar dolar dolayında bir dövizin devalüasyon öncesinde bazı bankalara satılması olayına adı karışmıştı. Bankalar Kanunu’na göre bunlar hakkında yazı yazmak ve haber yapmak suç sayıldığından bu skandalın üzeri yasalar eliyle kapatılmıştı.

 

Gazi Erçel, daha sonra malum medyada büyük ilgi görmüş ve Sabah, Dünya ve Habertürk’te ekonomiye ilişkin yazılar yazmıştı. Erçel, “uzmanlık alanım” dediği faizin savunucusu olmuş, yaşanan her ekonomik sıkıntının ilacı olarak da yüksek faizi göstermişti.

 

 FOYASI ÇIKINCA KAPININ ÖNÜNE KONDU  

 

Çelişkileriyle tanınan Fatih Altaylı, Hürriyet’te yazdığı dönemde, “Bankacı mısın, köşe yazarı mısın?” diyerek Sabah’tan kovulmasını isteyen yazılar yazmıştı. Aynı Fatih Altaylı, Habertürk gazetesinin başına geçtikten sonra Erçel’i büyük transfer olarak sunmuştu.

 

Sabah gazetesi, geçtiğimiz hafta yüksek faizin savunucusu Gazi Erçel’in foyasını ortaya koyan belgeler yayınladı. Erçel’in, Yeditepe Faktoring şirketinin sahiplerinden olduğu ortaya çıktı.   Merkez Bankası gibi ayrıcalıklı emeklilik imkanı sunan bir makamdan emekli olan, Habertürk’teki yazılarından ücret alan Erçel, Yeditepe Faktoring’teki ortaklığı için, Sabah yazarı Sevilay Yükselir’e, “Ne yani aç mı kalayım” diye mazeret ortaya koymuştu.   Habertürk’teki köşesinde sürekli yüksek faizi savunan eski Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, yüksek faizden büyük miktarda kazanç sağladığının ortaya çıkmasından sonra faizin sesi kapı önüne konuldu.

 

AYDIN ÜNİVERSİTESİ’NİN İMAJ YÜZÜ  

 

Gazi Erçel, yeni öğretim yılına başlandığı dönemde Aydın Üniversitesi tarafından imaj yüzü olarak kullanılmıştı.  “Gerçekten başarılı bir gelecek istiyorsanız  sizi yenilikçi ve güçlü eğitim anlayışına, İstanbul Aydın Üniversitesi’ne bekliyoruz” diye gazetelerde tam sayfa ilanlar yayınlayan Aydın Üniversitesi, ekonomi fakültesine öğrenci çekmeye çalışmıştı.

 


27 Mayıs 2012. 12:07
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x