Menderes Seralarında Kar Hasarı Büyük


DSC_0143

 

Menderes ilçesinde marul ve kesme çiçek üretimi yapılan örtü altı üretim yerleri yoğun kar yağışı sebebiyle büyük zarar gördü. Hasar yüzde 50 ile yüzde 80 arasında değişiyor.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal, Menderes Kaymakamı Bahri Tiryaki ve Belediye Başkanı Bülent Soylu ile birlikte 10 Ocak tarihinde etkili olan kar yağışı nedeniyle çöken seralarda incelemelerde bulundu.

 

Küner, Develi, Çileme, Çamönü ve Değirmendere mahallelerinde giderek zarar gören üreticilerle görüşmeler yapan Güldal, bölgede son 40 yılın en etkili kar yağışının görüldüğünü, kara hazırlıksız olarak yapılan örtü altı seraların ağırlığa dayanamayarak çöktüğünü belirtti.

 

Bölgede örtü altı seraların 20 santimetreye kadar ulaşan karı kaldırmasının mümkün olmadığını söyleyen Güldal, “Menderes’te özellikle marul ve kesme çiçek üretimi yapılan örtü altı seralarda büyük zarar var. Ürün kayıpları da var. İlçenin 17 mahallesindeki seralarda hasar tespit edildi. İlçede bin civarında üreticinin seralarının zarar gördüğünü tespit ettik, hasar oranı yüzde 50 ile 80 arasında değişiyor. Bazı seralar ise tamamen yıkılmış. Hasar tespit çalışmaları birebir yapılacak. Önümüzdeki günlerde teknik elemanlarımız birebir üreticilerimizle görüşecek, hasar komisyonu kararıyla birlikte konu bakanlığa iletilecek. Elbette öncelikle Ziraat Bankasına ve Tarım Kredi Kooperatifine borcu olan üreticilerin muhtemelen borçları ertelenmiş olacak. Daha sonra üretime devam etmeleri için gereken kaynaklar ilgili makamlar tarafından değerlendirilecek” dedi.

Diğer Haberler:
Uludağ`a yılın ilk karı yağdı

 

Üreticilerin en kısa sürede tekrar üretim yapar duruma gelmesi için gereken desteği vereceklerini aktaran Güldal, bölgedeki sera yapılarının da değişmesi gerektiğine işaret etti.

 

Menderes İlçe Tarım Müdürlüğü ilçede geniş çaplı hasar tespit çalışmalarını başlattı. Meydana gelen hasarın kesin olarak önümüzdeki günlerde tespit edilmesi bekleniyor.


15 Ocak 2017. 10:30
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x