Menemenli Üreticinin Alternatifi Ayçiçeği


unnamed (1)

 

 

Menemenli üreticileri, alternatif ürün çeşitlerine yönlendirmek amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından bir ‘Tarla Günü’ düzenlendi.

 

 

Bölgede yaygın olarak yapılan pamuk yetiştiriciliğine alternatif olarak seçilen ayçiçeği yetiştiriciliğinin avantajları, düzenlenen tarla günü ile hem üreticilere hem de teknik uzmanlara anlatıldı.

 

Yürütülen proje hakkında bilgi veren Menemen Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Celal Sayılır, ilçedeki 240 bin dekarlık tarım alanının tamamen sulanabilir verimli araziler olduğunu söyledi. Menemenli üreticilerin alternatif ürün arayışı içinde olduğunu anlatan Sayılır, İlçe Müdürlüğü olarak üreticilere ayçiçeğini önerdiklerini belirtti. Ayçiçeğinin, fazla suya ihtiyaç duymaması ve yetiştiriciliğinin diğer ürünlere göre daha az zahmetli olması gibi avantajları olduğunu kaydeden Sayılır, deneme amaçlı yağlık çeşitlerin ekiminin yapıldığını ve elde edilen sonuçların başarılı olduğunu ifade etti.

 

Ekimi, bakımı basit

 

Yaklaşık bin dönümlük arazisinde pamuk tarımı yapan Besim Tufan, İlçe Müdürlüğünün önerisiyle arazisinin bir kısmını ayçiçeği tarımına ayırdığını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Pamuk bizi yoruyor ve işçiliği ağır. Yavaş yavaş ürün değiştirmeyi düşündük. Karşımıza ayçiçeği çıktı. Ekimi, bakımı basit. Bizi dinlendirdi.”

 


DİĞER HABERLER
“2030’a kadar dünyada açlığa son vermenin yolu, sürdürülebilir tarımdan geçiyor”
26 Eylül 2014. 16:46
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x