Mevlana 740. yılında törenlerle anıldı


şeb-i-arus_1

 

Mevlana’nın 740. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma etkinlikleri Şeb-i Arus töreniyle sona erdi. Bu yılki Şeb-i Aruz (Düğün Günü) törenleri, Mevlana’nın misafirlerini her sene olduğu gibi bu sene de tasavvufun manevi iklimine davet etti.

 
Törene gelen ilk isim CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan salona geldi.

 
Başbakan ve CHP Genel başkanı yerlerine oturmadan önce selam verip birbirleriyle tokalaştı. Kemal Kılıçdaroğlu ile Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın tören sırasında kısa kısa sohbet etmesi dikkat çekti.

 
Lübnan Başbakanı Necip Mikati, Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da salondaydı. Lübnan Başbakanının eşi, tören boyunca bol bol fotoğraf çekti.

 
Tören, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı’nın açılış konuşmasıyla başladı. Ardından Meksikalı mevkidaşını ağırladığı için Konya’ya gelemeyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün mesajı okundu.

 
Geçen sene olduğu gibi bu sene de protokol konuşmaları yapılmadı. Törende Mesnevi’den en güzel mısralar hem Türkçe hem de İngilizce okundu. Gönülleri rahatlatan nağmeler terennüm edildi.

 
Törende, Ahmet Özhan’ın tasavvuf müziği konserinin ardından, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu üyeleri, sema ayini yaptı.

DİĞER HABERLER
TZOB: Buğdayda hata düzeltilmeli

 
Sema ayinin ardından yapılan dua ile Şeb-i Arus töreni sona erdi.


18 Aralık 2013. 10:10
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x