Mısır üretiminde rekor


sweet-corn-2

 

 

Türkiye’de bu yıl mısır üretimi geçen yıla göre yüzde 7 artarken, cumhuriyet tarihinin rekoru kırılarak 6 milyon 400 bin ton mısır üretimi gerçekleştirildi.

 

AA muhabirinin Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) verilerinden derlediği bilgilere göre, üretim kayıtlarının tutulmaya başlandığı 1970 yılında 1 milyon 40 bin ton mısır üretildi. Mısırın yıllar içinde üretim miktarı arttı. 2014 yılına gelindiğinde 658 bin 645 hektar alandan 5 milyon 950 bin ton mısır üretimi gerçekleştirildi. Bu yıl ise mısır ekimi yapılan 680 bin 494 hektar alanda 6 milyon 400 bin ton mısır üretildi. Geçen yıla oranla mısır üretimi yüzde 7 artmış oldu. Söz konusu rekoltenin cumhuriyet tarihinin en yüksek mısır üretimi rakamı olduğu belirlendi.

 

Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, Türkiye’de ilk mısır hasadının yapıldığı Çukurova’da bu yılın çok verimli geçtiğini belirterek, “Geçtiğimiz yıl Türkiye genelinde gerçekleşen yaklaşık 6 milyon tonluk mısır üretiminin 1 milyon tonu bölgemizde üretildi” dedi.

 

Bu yıl elde edilen üretim miktarının yine yüzde 20-25’lik kısmının bölgelerinden elde edildiğini vurgulayan Girmen, “Mısırın kolay ekilmesi ve fazla bakım gerektirmemesi, çiftçiyi mısıra yöneltti ve bu da rekolteye artı olarak yansıdı. Önümüzdeki yıl, gerek ülkemiz gerekse bölgemizdeki mısır üretiminin artış göstereceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.


Yazan - 19 Aralık 2015. Kategori MANŞET, GIDA, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x