Normalleşmede Cavit Çağlar da rol oynadı


page_fehmi-koru-rusya-ile-aramizi-cavit-caglar-duzeltti_096612069

 

 

 

Rusya ile normalleşme sürecinde iş adamı ve eski Devlet Bakanı Cavit Çağlar’ın rolü olduğu haberleri yansımıştı basına. Haberi Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da doğrulamıştı. Cavit Çağlar, o süreci ilk kez Rus televizyonu Russia 25 kanalında yayınlanan bir belgeselde anlattı.

 

 

Geçen yıl Kasım ayında düşürülen Rus uçağının ardından, Ankara-Moskova arasında yaşanan o sıkıntılı dönem iki lider arasında mektupla verilen karşılıklı mesajlar ve sonrasında 9 Ağustos’ta Saint Petersburg’a yapılan ilk yüzyüze görüşme ile aşılmıştı. Türk basınına da yansıyan haberlere göre, krizin aşılmasında rolü olan bir isim vardı. Bursalı işadamı ve eski Devlet Bakanı Cavit Çağlar.

 

 

 

Cavit Çağları’ın süreçte oynadığı rolü Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da doğrulamıştı. Çağlar, o süreci ilk kez kamera önünde Rus televizyonu Russia 24’te yayınlanan belgeselde anlattı. Çağlar, “Ben burada olayın çözüleceğine inanıyorum’ dedim. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu işin çözülmesiyle ilgili talihsiz bir olay olduğunu ama bunu anlatmakta zorluk çektiğini ifade etmişti. Sayın Erdoğan, Putin’i çok sevmekteydi. Putin de onu seviyordu ama talihsiz bir olay yaşandı” dedi.

 

 

 

Cavit Çağlar’ın Dağıstan Özerk Cumhuriyeti Lideri Ramazan Abdulatipov üzerinden, Putin’e bir kanal açabileceği düşünülmüştü. Çağlar, belgeselde, “Bizim Ramazan Bey geldi Dağıstan’dan. Bize bir de bu konuda çok yardımcı olan Abbas Abbasov var” diye anlattı.

 

 

 

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in de süreçte rolü olmuştu. Çağlar, bunu da, “Bizim iftar saati oluyor o sırada. Nazarbayev, Sayın Cumhurbaşkanımızı arıyor. Söylediği şu: ‘Putin de o metne tamam diyor’. Taşkent izin vermiyor geçmemize. Pilota sorduk ne kadar yakıtnız var. ‘1 saat idare eder’ dedi. 1 saat 20 dakika Aşkabat sınırından döndük. Biri Erdoğan Biri Putin. Bu iki lider olmasaydı barış olmazdı. Bize de bir kısmet düştü burada” diye ifade etti.


Yazan - 5 Eylül 2016. Kategori MANŞET, DÜNYA, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x