Obama: Erdoğan demokrasi vaadine bağlı kalmalı


obama-3

 

ABD Başkanı Barack Obama, Nükleer Güvenlik Zirvesi’ndeki konuşmasında Türkiye’deki basın özgürlüğüne yönelik kaygılarını dile getirdi.

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile bir araya geldi. Erdoğan’ın korumalarının muhabir ve göstericilere fiziki müdahalesi ise Washington’da tepki çekti

 

 

Washington’daki Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin kapanışında gazetecilere konuşan Obama, Türkiye’deki basın özgürlüğüne ilişkin endişelerini dile getirdi.

 

Obama, Türkiye’de basına müdahale edilerek, ülkedeki demokratik tartışmaların baskı yoluyla engellenmemesi gerektiğini vurguladı.

 

Obama Erdoğan ile görüşmesinde, basına yönelik tutumun Türkiye’yi tedirgin bir yola sokacağı görüşünde olduğunu ilettiğini söyledi.

 

ABD Başkanı Obama, Türkiye’deki bir takım eğilimlere dair sıkıntılı olduğuna da dikkat çekerek, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birden fazla kere demokratik yollarla göreve geldiğinden şüphemiz yok ancak medyaya yönelik müdahale tedirgin edici’ dedi.

 

ABD Başkanı Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a makama demokrasi vaadiyle geldiğini hatırlatarak, bu vaade bağlı kalması gerektiğini ifade etti.

 

4’üncü nükleer güvenlik zirvesi ABD’nin başkenti Washington’da 50’den fazla devlet ve hükümet başkanının katılımıyla gerçekleşti. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da Washington’daki Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katıldı. Erdoğan’ın Brookings Enstitüsü’nde yaptığı konuşma öncesinde, korumalarının göstericilere ve salondaki bir muhabire yönelik tutumu tartışma yaratmıştı.

© Deutsche Welle Türkçe

DW,dpaRTRD, GA/MK


Yazan - 3 Nisan 2016. Kategori MANŞET, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x