Ocak ayında tüketici güven endeksi yüzde 3,5 azalalarak 72.4 değerine geldi


Family shopping in supermarket, girl (8-10) reaching for product on shelf

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi 2014 Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3,5 oranında azaldı; aralık ayında 75 olan endeks ocak ayında 72,4 değerine düştü.
Genel ekonomik durum beklentisi yüzde 7,7 azaldı
Aralık ayında 101,9 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 7,7 oranında azalarak, ocak ayında 94 değerine düştü. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını göstermektedir.
İşsiz sayısı beklentisi yüzde 4,6 azaldı
Aralık ayında 81,8 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 4,6 oranında azalarak, Ocak ayında 78 değerine düştü.
Bu düşüş, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.
Hanenin maddi durum beklentisi yüzde 1,2 azaldı
Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,2 oranında azaldı.
Aralık ayında 92,4 olan endeks değeri Ocak ayında 91,3 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali yüzde 9,6 arttı
Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 9,6 oranında arttı. Aralık ayında 23,8 olan endeks, Ocak ayında 26,1 değerine yükseldi.
Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını göstermektedir.


Yazan - 28 Ocak 2014. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x