Organik bala Arap ilgisi


241777_2

 

 

Uludağ eteklerinde üretilen organik bala Araplar büyük rağbet gösteriyor.

 

 

Türkiye genelinde ender bitkilerin yoğun olduğu Uludağ`da üretilen organik kestane balının şöhreti Arap ülkelerine kadar yayıldı.

 

Yaz aylarının vazgeçilmez mekanlarından olan Kestel`in Saitabat şelalesine gelen Araplar, yol üzerinde organik bal üretimi yapan Aytekin Arıcılık`a uğramadan geçmiyor. 20 yıldan beri aynı bölgede çalıştıklarını ifade eden Şenol Aytekin, arıcılığın baba mesleği olduğunu ifade etti.

 

Organik bal almak için Türk turistlerin yanı sıra Arap turistlerin de yoğun ilgisi ile karşılaştıklarını ifade eden Aytekin, “Ürettiğimiz bal organik olduğu için her bölgeden insan geliyor. Şu anda burada kestane ve ıhlamur balı üretiyoruz. Ballarımızın içerisinde hiçbir katkı maddesi yok. Ayrıca yetkililer aralıksız gelerek numune alıyor ve laboratuarlarında kontrol ediyor. Bizim ürettiğimiz bal, mide ağrısından baş ağrısına, cinsel güçten B vitaminine kadar bir çok derde deva oluyor” dedi.

 

HER YERDE ARAP İMZASI

 

Aytekin, “Kovanların üzerine Araplar imzalarını atıyor. Bir daha geldiklerinde imzalarını görünce hem mutlu oluyorlar, hem de aldıkları yeri kaybetmemek için böyle bir şey yapıyorlar” dedi.

 

Müşterilerin isteklerine göre kavanoz ve petek şeklinde satış yaptıklarını ifade eden Aytekin, arı sütü isteyen kişilere de organik arı sütlerinden verdiklerini açıkladı.

DİĞER HABERLER
Organik Ne Kadar Ekonomik?

 

Olay


29 Temmuz 2014. 10:56
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x