Ormancılık sektörünün yüzde 20’sini, kadın çalışanlar oluşturuyor….


 

 

 

Ormancılık  sektörünün yüzde 20’sini, kadın çalışanlar oluşturuyor….

 

Yüzde 30’u, 49 yaş ve üzerinde iş gücüne sahip orman sektöründe,çalışanların yüzde 20’si kadın…

 

 

 

Halim UTLU

 

Avrupa Komisyonu, sivil organizasyonlar, bilim ve akademi dünyası, eğitim merkezleri, Avrupa ormancılık birlikleri, özel endüstri, ormancılık sertifika organizasyonları, BM sistemi, Orman Avrupa imzacı ülkeleri ve daha fazlasını temsilen, 18 ülkeden yaklaşık 70 kişinin katıldığı orman sektöründe yeşil işlerin geleceği uluslararası çalıştayı, dün Slovak Cumhuriyeti’nde başladı..Avrupa orman sektörünün ihtiyaç duyacağı yeni becerilerin tespit edilmesi, yeşil işlerin geliştirilmesi ve teşviki,sürdürülebilir kalkınmanın desteklenmesi ve yeşil bir ekonomiye geçiş, çalıştayın önemli konuları arasında yer alıyor.

 

Orman sektöründe kadın iş gücü, yaklaşık yüzde 20

 

Çevresel sürdürülebilirliği özendirmek ve orman sektöründe uygun istihdam için politikalar, araçlar ve mekanizmalar,çalıştayda tartışmaların yoğunlaşacağı hususlar arasında bulunuyor.Çalışma şartları,  hizmet bedeli, iş istikrarı, gayri resmi çalışma gibi sosyal yönlerin yanı sıra, dış tedarik veya sektördeki muhtemel göçmen iş angajmanı gibi ilgili sorunların da tartışmalarda ele alındığı ifade ediliyor.

 

Çalıştayda,cinsiyet eşitliğini teşvik için özel bir yuvarlık masa oturumu da yer alırken,orman sektöründe kadın iş gücü, yaklaşık yüzde 20 olarak hesaplanıyor.

 

Avrupa Ormanlarının Durumu 2015 Raporu

 

Avrupa’da ormancılık sektöründe istihdam edilenlerin yaklaşık yüzde 30’unun, 49 yaş veya üzerinde olduğu Avrupa Ormanlarının Durumu 2015 Raporu’na göre; ormancılık iş gücü yaşlanırken, bu durumun ormancılığın geleceği için de büyük bir tehlike oluşturuyor.Genç nesilleri bu sektörde bir kariyere çekmek büyük bir zorluk olsa da, teknolojik yeniliklerin çeşitli çözümler geliştirdiği belirtiliyor.

Forest Europe (Avrupa Orman) olarak bilinen Avrupa’da Ormanların Korunması Bakanlar Konferansı,  BM Avrupa Ekonomik Komisyonu (UNECE) ve BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından ortaklaşa düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını,dün Slovak Cumhuriyeti Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı Gabriela Matečná yaptı;

 

Teknolojiler, gelecekteki orman sektörü için çok önemli

 

“Küreselleşme, dijitalleşme, toplumun değişen gereksinimleri ve değişen emek pazarları orman sektörünü etkiliyor. Eğer orman sektörü ekonomik olarak yaşayabilir kalmak ve toplumdaki rolünü muhafaza etmek istiyorsa, bu gidişatı ve eğilimleri görmezden gelemez. Artık şu gayet açık: Çeşitlendirme ve yeni teknolojiler gelecekteki orman sektöründe önemli yer tutuyor olacak.”

Bakan Matečná; geleceğin orman işçileri, yönetici ve sahiplerine yeni teknik becerilerin yanı sıra iletişim, çatışma yönetimi ve girişimcilik yetenekleri sağlamak için orman eğitimi ve Avrupa’da uygulamalı eğitim uyarlama ihtiyacına da dikkat çekti.

 

Madrid Bakanlar Tasarısı, 40 ülke ve Avrupa Komisyonu’nca benimsenen bir taahhüt

 

Bratislava İrtibat Birimi Başkanı Ľudmila Marušáková da yaptığı konuşmada “Yeşil, biyo-temelli veya dairesel bir ekonomide yeşil işlerin teşviki için tavsiyeler ve önergeler”in,  Madrid Bakanlar Tasarısı’nın icrasına da katkı vereceğini söyledi:

Madrid Bakanlar Tasarısı, Yeşil Ekonominin merkezinde Orman Sektörü 40’dan fazla ülke ve Avrupa Komisyonu tarafından benimsenen siyasi bir taahhüt.FAO basın bürosundan verilen bilgiye göre;

 

UNECE/FAO/Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Orman Sektöründe Yeşil İşler Ekip Uzmanları yardımcı lideri Diarmuid McAree ise özetle şu konulara parmak bastı;

 

Rovaniemi Eylem Planı çok önemli

 

“Yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi, enerji verimliliği, atık ve su yönetimi, hava kalitesinin geliştirilmesi, biyoçeşitliliği ıslah ve koruma, eko-turizm için yeşil alanlar ve altyapı sağlama ve yeşil altyapı geliştirmek ile ilgili yeşil iş yaratma potansiyeli çok önemli.” dedi.

 

Yeşil iş politikalarını anlatan ve UNECE bölgesinde orman sektöründe yeşil ekonomi için Rovaniemi Eylem Planı’nın öneminin altını çizen McAree, eylem planındaki bazı konularla ilgili hatırlatmalarda bulundu.18 ülkeden yaklaşık 70 katılımcının yer aldığı çalıştayda, çevresel sürdürülebilirliği özendirmek ve orman sektöründe uygun istihdam için politikalar, araçlar ve mekanizmaların,tartışmalarda ses getireceği ifade ediliyor.


Yazan - 28 Haziran 2017. Kategori MANŞET, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x