Otomobil fiyatına koşu tayları


arap_ati-jpg20141007115018
TİGEM, bu yıl satışını gerçekleştirdiği 176 koşu tayından toplam 9,6 milyon lira hasılat elde etti. Böylece tay başına ortalama 55 bin lira kazandı.

 

ANKARA – Seval Ocak Adıyaman  AA

 

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), bu yıl satışını gerçekleştirdiği 176 koşu tayından toplam 9,6 milyon lira hasılat elde etti.

 

Bu yıl birinci sınıf safkan Arap koşu tayı satışlarının ilkinde Karacabey İşletmesi yetiştirmesi taylar 3 Haziran’da alıcılarıyla buluştu. Ortalama 61 bin liraya 44 baş erkek ve dişi koşu tayının satıldığı açık artırmada, toplam 2,7 milyon lira satış hasılatı elde edildi. Bu yılın ikinci koşu tayı satışında Sultansuyu İşletmesi yetiştirmesi 51 baş tay, ortalama 38 bin lira fiyatla, toplam 1,9 milyon liraya alıcı buldu. Bu yılın üçüncü koşu tayı satışında Anadolu İşletmesi yetiştirmesi 45 baş tay, ortalama 49 bin liraya satılırken, toplam 2,2 milyon lira gelir elde edildi.

 

Bu yılın son koşu tayı satışında Karacabey İşletmesi yetiştirmesi 36 baş tay, ortalama 78 bin lira fiyatla toplam 2,8 milyon liraya alıcılarını buldu. Bu yılki koşu tayı satışlarında 176 tay satılırken, toplam 9,6 milyon lira gelir elde edildi.

 

Bu yıl gerçekleştirilen 4 koşu tayı satışının ardından Veliefendi Hipodromunda yapılan ilk elit tay satışında 2,7 milyon lira satış hasılatı elde edildi. Anadolu İşletmesi yetiştirmesi elit tayların satışa sunulduğu açık artırmada, en yüksek fiyatla alıcı bulan tay 300 bin lira ile “Habilden” oldu. Habilden’i 270 bin lirayla Serhantay, 206 biner lira ile Ardiçer ve Esanadolu takip etti.

 

Elit tay satışı için 2 ihale daha yapılacak

 

TİGEM bu yıl iki elit tay satışı daha gerçekleştirecek. İlk satışın yapılacağı 14 Ekim 2014’te Karacabey yetiştirmesi 17 safkan erkek Arap tayı açık artırma usulu satışa sunulacak. Diğer ihale 28 Ekim 2014’te Sultansuyu yetiştirmesi elit tayların satışı için gerçekleştirilecek.

 

TİGEM’e bağlı Karacabey/Bursa, Anadolu/Eskişehir ve Sultansuyu/Malatya işletmelerinde safkan Arap atı yetiştiriciliği yapılıyor. Bu işletmelerde yetiştirilen atlardan birinci sınıf koşu tayları yılda 4 kez Karacabey İşletmesinde, elit taylar yılda 3 kez İstanbul Veliefendi Hipodromunda açık artırmayla satışa sunuluyor.


Yazan - 7 Ekim 2014. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yoruma ve geri izlemeye kapalı
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x