Peta’nın Bağışı Aksaray’da Hayvanları Deneyden Kurtardı


Bioloji profesörünün merhametli kararı ile hem hayvanların hayatı kurtuldu, hem de   daha iyi bir eğitim yapılmasına olanak sağlanmış oldu.

Türkiye’deki Aksaray Üniversitesi öğrencileri, Profesör Mustafa Darılmaz’ın dersinde, anatomi ve fizyoloji öğrenimi görürken artık hayvan kesmek (diseksiyon) zorunda kalmayacaklar.  Bunun nedeni,  profesörün, biyoloji  öğrenimi için hayvan diseksiyonu yerine, bilgisayar  destekli  sanal anatomi labratuvarı kullanmaya karar vermiş olması. PETA, buna yardımcı olmak için, universiteye, kendi  uluslararası eğitim destek programı çerçevesinde, Digital Frog 2.5 anatomi software’i ve  Dissection Works Deluxe anatomi software’i bağışlıyor.  Bu interaktif bilgisayar programları öğrencilerin hayvanın anatomisini incelemelerini ve  dijital bir bistüri ile “kesmelerini” sağlıyor. Ayrıca bu yöntem,  gerçek hayvanın kesildiği metoda göre,  anatominin daha iyi anlaşılmasını sağlıyor.

PETA Laboratuvar Soruşturmaları Başkanı Kathy Guillermo, Aksaray Üniversitesinin zalim bir yöntem olan diseksiyon  yerine,  insancıl, modern ve daha etkin bir öğrenim metodunu seçmesinden dolayı  mutlu olduklarını belirtmiş ve şöyle devam etmiştir, “Sayın profesörün  merhametliliği sayesinde,  hem Aksaray Üniversitesi öğrencileri anatomiyi daha iyi öğrenme şansına sahip olacaklar hem de onların eğitimi uğruna hiçbir hayvan zarar görmeyecek.”

Birçok karşılaştırmalı  araştırma, biyoloji öğretiminde, interaktif bilgisayar programları gibi hayvansız öğretim metodlarının, diseksiyona göre daha  etkin olduğunu göstermiştir. Bu metodlar aynı zamanda zamandan ve paradan da tasarruf etmeyi sağlamakta, öğrencinin güvenini ve tatminini artırmaktadır.  Hayvanlara zarar  vermek istemediği için diseksiyondan rahatsız olan, bu nedenle derse yabancılaşan öğrencilerin de katılımının sağlanmasıyla daha sağlıklı bir öğrenim ortamı  yaratılmaktadır.

DİĞER HABERLER
Bakan Eker, Ardahan Hayvan Pazarının temel atma törenine katıldı

Dünyadaki birçok üniversite artık diseksiyon yerine insancıl alternatifleri kullanmaktadır. Aralık 2011’de, PETA ve diğer kuruluşların imza kampanyaları sonucunda, Hindistan Üniversite Ödenek Komisyonu, ülkedeki bütün üniversite zooloji ve  doğa bilimleri derslerinde hayvan diseksiyonuna ve hayvan deneylerine son verilmesini tavsiye eden bir karar aldı.

Daha fazla bilgi için   PETA.org/Dissection sayfasını, Digital Frog 2.5 hakkında  bilgi almak için DigitalFrog.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Dissection Works Deluxe programı hakkında bilgi almak icin de ScienceClass.com adresine bakabilirsiniz.

Harald Ullmann 2. Direktör

PETA Deutschland e. V. ist eine Schwesterorganisation von PETA USA, der mit über drei Millionen Unterstützern weltweit größten Tierrechtsorganisation. Ziel der Organisation ist es, durch Aufdecken von Tierquälerei, Aufklärung der Öffentlichkeit und Veränderung der Lebensweise jedem Tier zu einem besseren Leben zu verhelfen.

Wir freuen uns über redaktionelle Berichterstattung.

Für Rückfragen stehe ich Ihnen jederzeit zur Verfügung.

Viele Grüße Bartek Langer — Bartek Langer Medienkoordinator

Tel.: +49 (0)7156 17828-27 Fax: +49 (0)7156 17828-10 E-Mail: BartekL@peta.de

PETA Deutschland e.V. Benzstr. 1 D-70839 Gerlingen www.peta.de   Eingetragen im Vereinsregister beim Amtsgericht Ludwigsburg, VR 2128 Wenn Sie keine weiteren Meldungen wünschen, antworten Sie mit dem Betreff „Abmeldung Presseverteiler“ auf diese E-Mail

DİĞER HABERLER
3 bin liraya çalışacak çoban yok

11 Şubat 2012. 10:18
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x