PKK 3 aşamada Kuzey Irak’a çekilecek

25 Nisan 2013. 17:05

pkk30 yıllık savaşın ardından PKK, silahlı güçlerini Türkiye sınırları dışına çıkarma kararını ilan etti. 3 aşamalı gerçekleştirilecek çekilme için 6 maddelik formül öne sürüldü.   İSTANBUL – Murat Karayılan gazetecilerin Kandil Dağı’na gelişinin ardından kameraların önüne geçti ve çekilmenin 8 Mayıs’ta 3 aşamalı olarak başlayacağını açıkladı.

 

PKK ‘her zamanki’ güzergahlarını kullanarak Kuzey Irak’a çekilecek.

 

Karayılan, sözlerine Öcalan’ın TIME 100 listesindeki profilini yazan Sinn Fein lideri Gerry Adams’a teşekkür ederek başladı. Karayılan’ın yanında örgüt üyeleri Zeki Şengali ve Hacer Zagros  da yer aldı.

 

Karayılan’ın konuşması daha erken saatlerde beklenirken, gecikme nedeni olarak bölgede keşif uçuşu yapılması öne sürüldü.

 

Karayılan’ın açıklamasından başlıklar;

“Yakından izlemekte olduğunuz gibi, Türk devleti ile Kürt Halk Önderi Başkan Apo arasında bir süredir devam etmekte olan görüşmeler ve müzakereler önemli bir düzeye ulaşmış bulunmaktadır”, denilen açıklamada, “Önderliğimiz 21 Mart 2013 günü, Amed Newrozu’nda, Kürt ve Türk halkları başta olmak üzere tüm Türkiyeli halklara ve kamuoyuna hitaben hazırladığı manifesto niteliğindeki deklarasyonla yeni süreci başlatmış oldu”, ifadelerine yer verildi.

Öcalan’ın 21 mart 2013 Amed Newrozu’na sunduğu deklarasyon için “stratejik bir değer taşıyan tarihi deklarasyon” denilen açıklama, şöyle devam etti: “Yeni bir Türkiye, yeni bir Ortadoğu ve yeni bir geleceği birlikte inşa etmeye ve tüm ezilen halkları, sınıf ve kültür temsilcilerini, en eski sömürge ile ezilen sınıf olan kadınları, ezilen mezhepleri, tarikatları ve diğer kültürel varlık sahiplerini, işçi sınıfının temsilcilerini ve sistemden dışlanan, yok sayılan herkesi, çıkışın yeni seçeneği olan demokratik modernite sisteminde yer tutmaya, zihniyet ve formunu kazanmaya çağırmaktadır.”

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Silahların yerine demokratik siyaset zamanına geçişin kapısını aralayan bu yeni sürecin hiç kuşkusuz Önderliğimizin İmralı esaret koşullarındaki eşsiz çabası ve halkımızın büyük bir fedakarlıkla yürüterek uğruna büyük bedeller ödediği kırk yıllık mücadelemizin ortaya çıkardığı muazzam sonuçlar üzerinden geliştiği bir gerçektir.”

Karayılan, “Gelinen noktada sömürgeci egemen zihniyetin Kürt halkını ne çokça denenen baskı, sürgün ve katliamlarla, ne de asimilasyonla yok etmesinin mümkün olmadığı açığa çıkmış ve artık bunun önü alınmıştır; çetin bir mücadeleyle Kürdistan halkı ve her Kürt bireyi kimlik ve kişilik kazanmıştır” diye ekledi.

Diğer Haberler:
'Kaset' soruşturmasında 36 gözaltı

 

 


0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x