Polonez domuz eti suçlamalarına cevap verdi


Polonet Et Ürünleri, domuz eti suçlamalarına cevap verdi:

Bilindiği gibi bir süredir çeşitli şekillerde internet ortamında bazı firmalarla ilgili dolaşan gerçek dışı haberler zaman zaman tüketiciler tedirgin etmektedir. Son olarak da Polonez Et Ürünleri ile ilgili bir mail ortalığı karıştırmaya yetti ve büyük tepkilere neden oldu. Bununla ilgili firma yetkilileri bakanlık belgelerini hayvancılık kuruluşları ile sivil toplum örgütlerine ulaştırdılar.

“Ne domuz çiftliğimiz var ne de domuz ürünleri üretiyoruz”

Haberler ile ilgili olarak Polonez Et Ürünleri yetkilisi Doğukan Uzunçivi şu açıklamayı yaptı:

“İnternet ortamında dolaşan karalayıcı maillerden haberdarız, ne domuz çiftliğimiz var ne de domuz ürünleri üretiyoruz. 5 yıldır gerçekleri tüketicilerimize anlatmaya çalışıyoruz. Polonez hakkında çok ayrıntılı bir şekilde aşağıda size bu konunun nasıl başladığını ve hangi süreçlerde olduğumuzu anlatacağım. Maalesef et sektöründe rekabetin sınırları şaşmış durumda. Ayrıca ekteki word dokümanında Tübitak-SAGEM görevlisi Ömer Kızılırmak’ın adının kullanıldığına dair bizlere gönderdiği cevabı, bazı ürünlerimizde yapılan analizlerden örnekleri bulacaksınız. Bizim mücadelemizin neler olduğunu ve nasıl bir firma olduğumuzu aşağıda size anlattıklarımızı okuduktan sonra hak vereceğinizi düşünüyoruz. Hürriyet, Zaman, Vatan Gazetelerinde bu olayla ilgili olarak haberler yayınlandı.

Aşağıdaki yazarların arşivlerinden haberlerin ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.

VATAN GAZETESİ – 20. 11. 2005 – HİLAL ÖZTÜRK – “Domuz eti” kullanıyor diye kara çalan rakibini internette yakalattı

http://w9. gazetevatan. com/haberdetay. asp?detay=0&tarih=20. 11. 2005&Newsid=64755&Categoryid=1

HÜRRİYET GAZETESİ – 5. 07. 2004 – ERKAN ÇELEBİ – “Domuz var”ı yendiler, rekor satış yaptılar

http://arama. hurriyet. com. tr/arsivnews. aspx?id=238646

ZAMAN GAZETESİ – 25. 10. 2006 – ABDÜLHAMİT YILDIZ – Sanal iddialar yüzünden sağlık ödülünü kaçırdık

http://www. zaman. com. tr/haber. do?haberno=442414&keyfield=706F6C6F6E657A20646F6D757A

ZAMAN GAZETESİ – 09. 11. 2007 – EKONOMİ – “Yargının yavaş işlemesi sanal iftiraları arttırıyor”

http://www. zaman. com. tr/haber. do?haberno=611130&keyfield=706F6C6F6E657A20646F6D757A

“Etiketinde yer almayan hiçbir şey ürünlerimizde yer alamaz”

Polonez ürünlerini sizlere güvenle ulaştırmak için canla başla, titizlikle (abartmıyoruz en ince ayrıntılarına kadar dikkat ederek) çalışan bir ekibiz ve bende bu ekibin bir üyesi olarak hakkımızda ve çalıştığımız firmaların yöneticilerini de içeren, yalan ve iftiralarla dolu mail yüzünden büyük üzüntü duyuyorum.

Trakya Et ve Süt Ürünleri A. Ş. şirketimizin ünvanı olmakla birlikte markamızın adı “POLONEZ”. Üretim tesisimiz Çatalca’da ve üretimimizde ürün çeşidine bağlı olmakla birlikte dana, hindi veya tavuk kullanıyoruz. Fakat özellikle bilgilendirmek isteriz ki üretimimizin ve satışımızın %90’ına yakın kısmını %100 dana eti ürünleri oluşturuyor, geriye kalan %10’dan %7-8’lik kısmını %100 hindi veya tavuk eti ürünleri, sadece %2-3 ‘lük kısmını kırmızı ve beyaz etin karışımlı ürünleri oluşturuyor. Anlaşılacağı üzere esas itibariyle üretimimiz %100 dana etinden oluşuyor. Tüm et çeşitlerini Türkiye’nin önde gelen entegre tesise sahip firmalarından tesisimizde görevli veteriner hekimler kontrolünde alıyoruz. Çok detaylı bir şekilde hazırlanmış et alım şartnamemiz vardır. Bu standartlardan en ufak bir taviz verilmeden karkas etlerimiz alınmakta ve bunu kalitemizin başlangıç koşulu olarak görmekteyiz.

DİĞER HABERLER
Bitki Bazlı Etler Ne Derece Gerçek Etin Yerini Tutar

Bu firmalardan bazıları şunlardır : dana karkas etleri ve parçalanmış kıymetli et grupları Pınar Et, Kayarlar, Erşan Et, Altın Et gibi firmalardan, tavuk/piliç etlerini Banvit veya Beypiliç’den, hindi etini de ağırlıklı olarak Bolca’dan karşılıyoruz. Ürünlerimizde kesinlikle domuz eti, domuz kökenli katkı maddesi ve yağı kullanılmamaktadır. Bırakın bunları, etiketinde yer almayan en ufak bir farklı baharat, katkı maddesi vs. hiçbirşey ürünlerimizde yer alamaz. Üretim tesisimizde yaklaşık 120 kişi görev yaparken, satış, pazarlama ve yönetimde 240 kişi çalışmaktadır. Türkiye çapında bir çok yerel ve ulusal zincirlerde yer alan ürünlerimizi yurt çapında 20 bölge bayisi ile sağlıyoruz.

“TÜBİTAK tesislerimizi yılda en az 5 kez denetlemektedir”

Çok kısaca size üretimimiz hakkında bilgi vermem gerekirse; aldığımız etin sağlık, lezzet ve temizlik kalitesinden, kullandığımız her türlü baharat, vs. bir çok çeşitte hammaddeye kadar ayrıntılı analizlerle ürünler tesisimize kabul edilmektedir. Tüm ürünlerimizin ve üretim tesisimizin Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’ndan alınmış üretim izin sertifikaları mevcuttur. Üretimin her aşaması ve son çıkan sevk edilmeye hazır ürünler kalite kontrol laboratuvarında sağlık testlerine tabii tutulduktan sonra sevk onayı olarak satışa sunulmaktadır.

Bu anlattıklarım inanın ki Polonez’in objektif gerçekleridir. Maalesef firmamızın markası Polonez hakkında hiç de etik olmayan bir davranışla yalan yanlış bilgi verilmekte ve bazen de fabrikamızın yerini markamızın benzerliğinden dolayı Polonezköy’le bağdaşlaştırılmakta ve Polonyalıların ürünü gibi söylemlerle karşılaşmaktayız. Bunların önemli bir kısmının beceriksiz, başarısız, utanma duygusundan yoksun, meslektaş gibi gözüken bazı rakipler tarafından yapılmak istendiğini görmekteyiz. Ancak bu gibi ifadeler, her geçen yıl büyüyen ve kalitesinden hiçbir zaman ödün vermeyen, beğeniyle tüketilen, üzerine titrediğimiz “Polonez” markalı et ürünlerinin önüne geçememektedir.

Gelelim dolaşan bu e-maile. Aslında bu mail 2004 yılı 5. Mayıs günü ilk olarak sadece Antalya ve Ege bölgesinde ki 5 yıldızlı ve üstü otellerin ve Türkiye’de ki organize perakende şirketlerinin (Migros, Tansaş, Gima, Kipa, Carrefour gibi) et ve et ürünleri satın alma bölümlerinde görev yapan satın alma müdürleri ve sorumlularına ve ardından da Türkiye çapında çeşitli catering hizmetleri veren firmaların (Usaş-Gate Gourmet, Dominos Pizza, vb. gibi) satın alma görevlilerine İstanbul’dan gönderildi. Dikkat edin sadece satın alma yetkilileri…

Bu e-maili dikkatlice incelediğinizde yazının gayet akıcı ve sürükleyici, inandırıcı olduğunu ve özellikle Polonez, Namet ve Nuta hakkında yazılanların doğrudan satış yapılan noktaları kapsadığını veya firmaların, market satın alma müdürlerini suçladığını göreceksiniz. Sanki bu maili yazanların bu e-mailde adı geçen satış noktalarında yaşadıkları mağlubiyetin ezikliğini göreceksiniz. Sanki her bahsettikleri konuda ilgili olan satış kanalına girememenin, pazar bulamamanın, müşteri tercihi olamamanın yarattığı kaybı geri kazanmak amacıyla rakiplerini kötülemek veya onları çamur at izi kalsın mantığıyla zayıflatmak amacında olduğu görülmekte. Hatta size belirtmeliyim ki, bunu yazan firma yetkilisinin bu mailden sonra kendi markalarını bu noktalarda pazarlama çalışmalarına ağırlık verdiklerini biliyoruz.

DİĞER HABERLER
Başkentte Dev Döner Rekor Kırdı

Son zamanlarda da bu yazının başına veya sonuna Tübitak-SAGE de çalışan Ömer Bey’in ismi eklenmiştir. Ömer Bey’le görüştüğümüzde bu mailden haberi olmadığı ortaya çıkmış, adı kullanıldığı anlaşılmıştır. Zaten TÜBİTAK kurumu tesislerimizi yılda en az 5 kez (ulusal zincir marketlerin isteği üzerine) denetlemektedir. Size ekte kendisinden gelen yazısını da gönderiyorum.

“Bir araştırma yazısına eklemeler yaparak yalan ve iftira yazısına dönüştürdüler”

Trakya Et olarak yaptığımız araştırmalar sonucunda bu e-mailin atıldığı bilgisayarı tespit ettik ve 2004 Kasım ayında maddi tazminat ve şahsi ceza davalarını açtık. Halen davalarımız devam ediyor. Siz de takdir edersiniz ki, şu anda size hangi firma olduğunu belirtmemiz davanın sürmesinden ve sonuçlanmamış olmasından dolayı doğru değil.

Sözü çok uzattığımın farkındayım, ancak böyle bir haksızlık karşısında insan kendini alamıyor yazmaktan. Size yukarıda bahsettiğim gibi bu e-mail çok akıcı bir dille yazılmış. Bunun ışığında internette yaptığımız araştırma sonucunda AKSİYON dergisinde (web adresi: http://www.aksiyon.com.tr ) bir habere ulaştık. Haber başlığı : 100 bin domuzu kime yedirdiler? Bizim e-mailin aynısı ve et ürünleri firması olarak sadece o dönemde domuz ürünleri üreten Şütte ve Çerkezo’yu içeren bir yazı. Sonradan bu ahlaksız rakibimiz, bizi ve yukarıda adı geçen diğer meslektaşlarımızı bu araştırma yazısının devamına ekleyerek ve bu yazının bütünlüğünü tamamen bozarak, tahrif ederek yazıyı tamamen bir yalan ve iftira yazısına dönüştürmüştür.

Tesisimiz ve ürünlerimiz her hafta Sağlık veya Tarım Köy İşleri Bakanlığının müfettişleri tarafından, ayrıca bir çok firmanın denetimcisi olarak ortak çalıştığı Tübitak veya Kalite Sistem laboratuvarları tarafından sistemimiz, ürünlerimiz ve personelimiz denetlenmektedir. Bununla birlikte sizi aydınlatıcı bir bilgi vermek isterim ki, her hangi bir et ürününde domuz eti veya %100 dana eti olmadığını belirleyebilecek herhangi başka bir etin tayini (tavuk,at,devekuşu aklınıza her ne gelebilirse) sadece 15 dakikalık bir analiz kiti ile gerçekleştirilmektedir. Bu kadar basit ve düzeysiz bir şekilde hakkımızda ortaya atılmak istenen domuz eti kullanıyorlar iddiaları sadece çamur at, izi kalsın mantığı ile ortaya atılmış gerçek dışı yalan iddialar ve iftiralardır. Emin olun it ürüyor ve kervan da yürüyor.

Trakya Et ve Süt A. Ş. olarak 2011 yılı net ciromuzu yaklaşık %20 üzerinde 122. 000. 000 TL bir ciro ile bitirdik. Evet, fazla mütevazi olmamıza gerek olmadan çok açık bir şekilde şunu iddia edebiliyoruz ki bu başarılarımız, müşterimizle sağlık ve kalite temelinde yarattığımız bu karşılıklı güvenimiz kıskanılmakta, sahada, piyasada yapamadıkları gerçek rekabeti bu yollarla yapmaya çalışmaktadırlar. Bizim tek amacımız vardır, o da sizlere layık olabilecek, ürünlerimizi alırken ödediğiniz her meblağın karşılığını alabileceğiniz en üst düzeyde, kalitede, sağlıkta ürünler üretmektir. Üretim alanımız her zaman sizlerin ziyaretine açıktır. Bizimle temasa geçerek veya direkt kendinizde ziyaret ederek bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bütün misafirperverliğimizle sizleri ağırlamak, tüm çalışanlarımızla beraber gurur duyduğumuz işletmemizi sizlere gezdirmek bizim için mutluluk olacaktır.

DİĞER HABERLER
Anguslar Kimin İçin Geliyor?

“Lütfen inandığınız firmaları iftiralara ve haksızlıklara karşı savunun

Lütfen sizlerden şunu özellikle rica ediyoruz: Hangi sektörden olursa olsun, inandığınız firmaları bütün bu haksızlıklara, iftiralara karşı sonuna kadar savunun. Onların destekçisi olun; çünkü bu özellikteki firmalar tüm çalışanları ile bir bütündür ve herkes bu bütünün bir parçasıdır. Ahlaksızlıklara ve yalancılara karşı verilecek en güzel yanıt bu firmalara sahip çıkmak olacaktır. Yani sizin güveninizi hak eden bu ülkenin güzel firmalarına.

Bu amaçla en kısa zamanda sizi ve tanıdıklarınızı fabrikamıza davet eder, saygılarımı sunarım.

Not. : Resmi laboratuvarlar tarafından yapılmış olan analizlere ait raporlar faks yolu ile iletilebilir, veya sizde güvendiğiniz bir laboratuvara bu analizleri (serolojik olarak domuz ,at veya bulunmaması gereken diğer türlere ait et veya yağ varlığı aranması ) yaptırabilir ve sonuçta olumsuzluk görüldüğünde her türlü sorumluluk firmamıza ait olacaktır. Tarım Bakanlığı ve Hıfsısıhha Müdürlüğü ekipleri bu işi yerinde denetim ve piyasadan, raflardan rastgele numune alarak yapmaktadır. iyi çalışmalar…”

İnternette yayılan e-mail ile ilgili şu açıklama yapıldı:

Sayın Tüketicilerimiz,

TUBİTAK-SAGEM araştırma merkezinde çalışan Ömer Bey’in kendi adının yazılıp gönderilen mailden haberi yoktur. Sadece ismi kullanılmıştır. Aşağıda kendisinin cevaben yazdığı yazı bulunmaktadır. Kendisine http://www. sage. tubitak. gov. tr/ adresinden ulaşabilirsiniz. Teşekkürler, Andaç Günsoy From: Ömer KIZILIRMAK Sent: Wednesday, August 31, 2005 3:27 PM To: ‘ agunsoy@polonez. com. tr’ Cc: Mazhar Müjdat TOHUMCU; Betül ORAY

Sayın POLONEZ Yetkilileri,

29 Ağustos 2005 tarihinde e-posta ile göndermiş olduğunuz, Polonez’i ve ürünlerini karalamaya yönelik olan yazı elimize ulaşmıştır. İlgi yazı içerik olarak bizleri son derece rahatsız etmiş olup, yazı ile Kurumumuz arasında hiç bir şekilde bağlantı kurulamamıştır. Yazı konu ve içerik olarak çalışma alanımızla uzaktan-yakından ilgili değildir. Daha önceden e-posta ortamında dolaştığı tarafınızdan tespit edilen ilgi yazıya, sonradan, TÜBİTAK-SAGE çalışanı olarak ismim bir şekilde ilave edilmiş ve yeniden e-posta ortamında dolaşması sağlanmıştır. Bu türden bir davranışı yapanları esefle kınıyorum. En derin saygılarımla.

ÖMER KIZILIRMAK UYBA-UZM. ARASTIRIC TÜBiTAK-SAGE


12 Nisan 2012. 13:29
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
N.DURGUT
N.DURGUT
12 yıl önce

Polonez firmasına yapılan kötü suçlamaları bende duymuşdum ozamanlar okuyordum.(veterinerlik fakültesi)ve okulumuz poloneze gezi düzenledi ve bu yalan yanlış anlatılan suçlamaların kesinlikle olmadığını gözlerimizle gördük .Çok güzel bir işletme Herşey düşünülmüş.et firması olduğu halde kesinlikle kötü koku bile duyamazsınız.Mükemmel bir arıtma tesisleri bile var hangi işletmede var.Bence polonezi gönül rahatlıyla tüketebiliriz.Teşekkürler polonez(polonez personeli değilim belirtmek istedim)

Pınar
Pınar
11 yıl önce

Valla ben yeni okudum söylenenleride,karşılığındaki açıklamalarıda ve tabiiki kafi derecede midem bulansada inanmadım bu markanın böyle hile yapıp insanları kandıracağına..Ve ben gönül rahatlığı ile yiyorum hatta az önceki mide bulantımın arkasından acıktığımıda farkettim şimdi gidip yarım ekmek arasına basıcam polonez salamı oturup afiyetle yicem 🙂 Teşekkürler Polonez..

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x