Rusya İle “Tarımda İşbirliği Dönemi” Başlıyor


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyareti kapsamında İstanbul’a gelen Rusya Tarım Bakanı Nicolay Vasilyevich Fedderov ile Başbakanlık Dolmabahçe çalışma ofisinde ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

 

Görüşmede iki ülke arasındaki tarımsal ilişkilerin sadece sebze-meyve ticareti ile sınırlı kalmaması gerektiğinin altı çizilerek tohumculuk, hayvancılık,su ürünleri, kuraklığın önlenmesi için alınması gerekli tedbirler ve Ar-Ge faaliyetlerinin geliştirilmesi gibi diğer tarımsal konularda da işbirliğinin geliştirilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

 

Bakan Eker, mevcut ticaret hacminin artırılması için bürokrasinin azaltılmasının önemine değindi. Bugüne kadar Türkiye-Rusya arasındaki tarımsal ilişkilerinin sorunsuz devam ettiğini dile getiren Bakan Eker, son yıllarda tarımsal alandaki iyi ilişkilerin istikrarlı bir şekilde sürmesinden memnuniyet duyduğunu ifade ettiler. Bakan Eker, iki komşu ülke arasındaki tarımsal işbirliğini daha ileriye taşınmasını arzu ettiğini vurguladı. Bakan Fedderov da Bakan Eker’in dile getirdiği konuları olumlu karşıladığını belirtti.

 

Bakan Eker, göreve yeni başlayan Rusya Tarım Bakanı Nicolay Vasilyevich Fedderov’u tebrik ederek hayırlı olsun dileklerini iletti. Ayrıca tarımsal işbirliğinin daha da ileriye götürülmesi için Rusya Tarım Bakanı Nicolay Vasilyevich Fedderov’u önümüzdeki günlerde Ankara’ya davet etti.


Yazan - 5 Aralık 2012. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x