Rusya sahte “Türkiye” sertifikalı 73 ton şeftali ve nektarini imha etti


seftali_iUzM7Yd

 

 

 

 

 

Rusya’ya Belarus üzerinden getirilen ve üzerlerinde “Türkiye üretim” yazan sahte belgeli 73 ton şeftali ve nektarin imha edildi.

 

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) Başkanı Danışmanı Aleksey Alekseyenko, Minsk-Moskova yolunda yük taşıyan 3 araçta bulunan 73 ton şeftali ve nektarinin Türkiye’de üretildiğini gösteren sahte belgelerden dolayı imha edildiğini ifade etti.

 

Alekseyenko,”Yükün Yunanistan, Moldova ve Belarus üzerinden geldiğini gösteren belgeleri inceledik. Türkiye’nin ilgili mercilerinin böyle bir belge vermediğini ortaya çıkardık. Dolayısıyla ürünlerin imha edilmesine karar verdik.” dedi. Rosselhoznadzor üst düzey yetkilisi, bu yılın ilk 7 ayında Belarus üzerinden sahte belgeli Türk gıda ürünlerinin sayısının ciddi oranda arttığı uyarısında da bulundu. Alekseyenko, Türk makamlarından konuyla ilgili incelemelerde bulunmasını istedi.

 

Daha önce de Cihan’a konuşan Alekseyenko, Türk meslektaşlarını işbirliğine davet ederek, “Bu durum ikili ekonomik ilişkileri etkileyebilir. Rus ve Türk firmalarına ciddi zarar verebilir. Örneğin Arnavutluk ile bu sahte belgeli ürünler yüzünden işbirliğimizi askıya aldık. Türk meslektaşlarımıza da sahte belgeler ile ilgili gereken inceleme ve araştırmanın yapılması ve bu yönde çalışmaların artırılması isteğinde bulunuyoruz. Rusya olarak Türkiye’de gıda ürünleri ile ilgili sertifika sağlayan ve onaylayan kurumlarla işbirliğimiz olduğu için bu tür sahte belgeleri ortaya çıkarabiliyoruz. Bu konuda yapılan çalışmalar ve işbirliğimizin artırılması ikili ekonomi ilişkilerinin yararına olacağını düşünüyoruz.” şeklinde uyarmıştı.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in’nın kararıyla 6 Ağustos’tan itibaren Rusya Federasyonu’na sokulmaya çalışılacak tüm Avrupa ürünlerinin sınır kapılarında imha edilecek.

 

 

Fuad Seferov, Moskova, Haberrus


Yazan - 7 Ağustos 2015. Kategori MANŞET, GIDA, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x