Rusya Yunanistan’a sebze-meyve ambargosunu delmenin yolunu gösterdi


1313592793

 

Ekonomik krizdeki Yunanistan’ın Rusya’ya yaptığı, “AB’ye uyguladığınız ambargoda bize istisna yapın, sebze ve meyvemizin Rusya pazarına yeniden dönmesine izin verin” çağrısına Moskova’dan yanıt geldi.

 

Başkan Putin’in basın sözcüsü Dmitri Peskov, doğrudan ithalatta herhangi bir ülkeye istisna yapmanın mümkün olmadığını söyledi ancak Yunanistan’a “ambargoyu delmenin” yolunu gösterdi.

 

Peskov’a göre Yunanlı işadamları Rusya’da gıda işleme fabrikaları kurarak, bu fabrikalarda işlemek üzere ülkelerinden Rusya’ya sebze-meyve ithalatı yapabilirler. Yani sebze-meyvelerini Rusya’ya hammadde ya da ara ürün olarak getirip işlemeleri yaptırımı aşmaları için tek yol.

 

Peskov bu öneriyi son Budapeşte ziyareti sırasında Macaristan tarafına da ilettiklerini söyledi.

 

Alman Meclisi Yunanistan’a yardımı onayladı

 

Almanya Federal Meclisi, Yunanistan için uygulanan mali programın 4 ay uzatılmasına ilişkin tasarıyı kabul etti.

Tasarı, Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble tarafından parlamentoya sunulmuştu. Metnin görüşülmesinden sonra tasarı isim okunarak oylandı. 542 milletvekili evet oyu verdi. 32 vekil hayır derken, 13’ü çekimser kaldı.

 

Tasarıya koalisyon partilerini oluşturan Hrıstiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) yanı sıra Yeşiller Partisi ve Sol Parti temsilcilerinden de onay geldi.

 

Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble oylama öncesinde Yunanistan’ın kendi kaderine terk edilmemesi uyarısında bulundu. Schäuble, “Avrupa’nın birliği sağlandığı ve birlikte dayanışma içinde olduğumuz sürece Almanya bir geleceğe sahip olacaktır” dedi.

 

Reform koşuluna bağlı yardım

 

Euro Grubu üyesi ülkelerin maliye bakanları Yunanistan’ın kurtarma programını 4 ay daha uzatma kararı almıştı. Atina’ya yardım, reform koşuluna bağlanmıştı.

 

AB Komisyonu, AMB ve IMF’ten oluşan Troyka 2010 yılında Yunanistan’ı 240 milyar dolarlık yardım programı ile iflastan kurtarmıştı. Hâlihazırdaki yardım programının süresi cumartesi günü doluyor. Kurtarma programına getirilecek 4 aylık uzatmanın Euro Bölgesi üyesi ülkelerin parlamentoları tarafından da onaylanması gerekiyor.

 

© Deutsche Welle Türkçe
DW/AFP/dpa/NH/AG

 

 

 

www.turkrus.com/


Yazan - 2 Mart 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x