Rusya’da Şeker Bayramı coşkuyla kutlanıyor


4sabantut-universiade_45

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin’in bugün tüm Müslüman aleminde kutlanan Şeker Bayramı (Ramazan Bayramı) münasebetiyle yaptığı kutlama konuşmasında ‘Ramazan Bayramı’nın kutlandığı günlerde bizim ümmetimiz Rus Müslümanlarından sonsuz gurur duyuyorum, çok mutluyum. Bizim için manevi temizlenme, günahların affedilmesi ve hayırlı işlerin yapılması ayı olan Ramazan ayını tamamladık’ ifadeleri yer aldı.

 

Rusya’nın 16 bölgesinden çocukların dinlenip İslam hakkında bilgileri edindikleri Volga bölgesindeki Tüm Rusya Müslüman Kampı, her akşam iftar saatlerinde kapılarını herkese açan Moskova’daki Ramazan Çadırı, Kuzey Kafkasya’nın İnguşetya Cumhuriyeti’nde Halal Merkezi’nin açılması, Rusya’nın Avrupa kısmındaki Mordovya Cumhuriyetinde Kuran’ı okuma müsabakasının düzenlenmesi – bütün bu etkinlikler kutsal Ramazan ayında Rusya Müftüler Konseyi tarafından gerçekleştirildi. Ayrıca Rusya Müftüler Konseyi kendi yabancı kardeşleriyle bu arada Cezayir Büyükelçisi, Irak heyeti, İstanbul Baş Müftüsü ile görüştü, Ramazan ayının son Cuma günü Moskova Merkez Camii’de Rusya’daki Müslüman ülkelerinin büyükelçilerinin katıldıkları Dünya Kudüs Günü kutlamasını düzenledi. Rusya’nın Sesi Radyosunun muhabiriyle konuşan Rusya Müftüler Konseyi Başkan Yardımcısı Ruşan-hazrat Abyasov şunu söyledi:
‘Tabii bu günlerde hepimiz Suriye’deki durum ve Mısır’daki olaylar gibi acı verici konulardan endişe duyuyoruz. Rus Müslümanlarının bu konudaki tutumu şudur: diyalog kurulmalı ve bütün çatışmalara sadece barışçıl çözüm getirilmelidir. Maalesef, Ramazan günlerinde bile İslam dünyasının farklı ülkelerinde çok sayıda terör eylemlerini gördük, kan döküldü. Biz Rus Müslümanları olarak Suriye ve Somali, Pakistan ve Mısır’da, dünyanın hangi yerinde kan dökülüyorsa orada bir an önce dursun diye Yüce Allaha dua ediyoruz’.

 

Kutsal Ramazan günleri sırasında Moskova’da en iyi hafız belirlendi.

 

Ülkenin çeşitli bölgelerinden 12 hafızın katıldığı müsabaka sonucunda Dağıstan İslam Üniversitesi öğrencisi Abdulhaci İlyasov birinci oldu. O, Moskova’da 15 Eylül’de düzenlenecek 14. Uluslararası Kur’an-ı Kerim Okuma Müsabakasında Rusya’yı temsil edecek. Müsabakanın jüri üyesi Penza Bölgesi Müftüsü hafız İslam-hazrat Daşkin muhabirimize müsabaka ile ilgili bazı bilgileri anlattı:‘Yarışan hafızları uluslararası müsabakalarda yürürlükte olan kurallara göre değerlendiriyorduk. Müsabakayı kazanan hafızın okumasını çok beğendim. Rusya’yı layıkıyla temsil edeceğini düşünüyorum. Zafer kazanıp kazanmıyacağını bilmiyorum, çünkü Moskova Müsabakası’na çok yetenekli ve güçlü hafızlar geliyor’.

Празднование Ураза-байрама

Tataristan Cumhuriyeti’nde Ramazan iyilik ve hayırlı işler ayı olarak ilan edildi. Gerçekten çok güzel şeyler yapıldı: görme engelliler için Müslüman Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Kazan’da Yardım isimli yeni bir cami açıldı, gönüllüler yardıma muhtaç olan insanlara ve engellilere binlerce hediye gönderdiler.

 

Tataristan Müftüsü Kamil-hazrat Samigullin bu sabah Cumhuriyetin merkezi Kul Şerif Camii’de bayram vaazını yaptı. Kamil-hazrat Rusya’nın Sesi muhabirine Ramazan Bayramı nedeniyle verdiği demeçte şunları söyledi:‘Rusya’da yaşayan ve tüm dünyanın Müslümanları’na kardeşlik, birlik içinde bulunmalarını diliyorum. İslam – iyilik ve sevgi dinidir. Peygamber efendimiz’den (sav) söz ederken onun Habibullah olduğunu kaydediyoruz’

 

Kuzey Kafkasya Müslümanları Koordinasyon Merkezi Başkanı, Karaçay Çerkesya Müftüsü İsmail-hacı Berdiyev de bugün yaptığı bayram vaazında insan, kardeş sevgisinden söz etti.

 

Yakın geçmişte kanlı çatışmaların yaşandığı, imamların öldürüldüğü Kafkasya bugün camileri inşa ediyor, hafız okullarını açıyor, savaşın sardığı Suriye’den mülteci Çerkesleri kabul ediyor. İsmail-hacı Berdiyev şunları söyledi:‘Bütün Müslümanlara sağduyu sahibi olmalarını, Yüce Allahımız’ın iradesini yerine getirmelerini dilemek istiyorum. Ülke dışında yaşayanlar kardeşlerimize gelince onların başka insanlar tarafından yönlendirildiklerini anlamaları gerekiyor. Bununla beraber eline silah alan herkes haklı olduğunu düşünüyor, ama aslında şeytana uyuyor böylece. ‘Allahu Ekber!’ sözleriyle kardeşini öldüren Allah’ın verdiği öğütlere aykırı davranır. Allah büyüktür, O herkesin yaptıklarının karşılığını tam olarak verir’.

 

Rusya’nın nüfusunun çoğu Müslüman olan bölgelerinde 8 Ağustos tatil günü ilan edildi. Kuzey Kafkasya’nın bir sürü cumhuriyetlerinde yarın da tatil olacak. Ordu generali Mahmut Gareyev muhabirimize şunu söyledi:‘Ramazan ayının sona gelmesi çok büyük bir bayramdır. Çocukluğumdan beri hep babamla annemle beraber bu bayramı kutlardık. Bu nedenle bu kutsal bayram bana o güzel günleri, sevdiğim ailemi hatırlatıyor’.

 

Mahmut Gareyev, Rus Müslümanları Müftüsü Şeyh Ravil Gaynutdin’in bugün söylediği sözlere katılıyor: ‘Yüce Allah’ın tüm Müslümanlar, bütün Rus halkına selamet ve refah vermesi için dua ediyorum. Yüce Allah’ın bu ve öbür dünyada ailelerimize barış ve huzur vermesi için dua ediyorum!’.

© The Voice of Russia


Yazan - 9 Ağustos 2013. Kategori MANŞET, MAGAZİN. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x