Rusya’da tavuk sıkıntısı zirvede


Rusya Restoranlar ve Oteller Birliği verilerine göre, Rusya’da kanatlı eti tedariğinde ciddi bir sıkıntı olduğu açıklandı. Ülkedeki KFC, Taco Bell, Pizza Hut gibi restoranlarını yöneten Unirest, tavuk etiyle çalışan tüm işletmelerin şu anda kaynak bulmakta zorlandığını bildirdi. Unirest Başkanı Igor Bukharov bu durumu tavuk çiftliklerinde işçi sıkıntısı, lojistik tedarik kesintileri ve tavuk yemi de dahil olmak üzere üretim maliyetlerindeki artışa bağlıyor.

Rus gıda servisi Elementaree’nin başı Olga Zinovieva ise tavuk eti tedarikçilerinin artık anlaşma düzeyinin %10-30 altında tüm sevkiyatları kesmeye başladığını, Rusyanın önde gelen restoran zincirlerinden olan Anderson da, Temmuz ayında kg başına 340 ruble (3,4 ABD doları) olan hindi fiyatındaki artışın Ekim 2023’te kg başına 460 ruble (4,6 ABD doları) seviyesine yükseldiğinden şikayet etti. Rusya’nın Ulusal Kümes Hayvanları Birliği, mevcut piyasa koşullarında tavuk gibi ucuz ve sağlıklı ete halkın talebini karşılamak için öncelik verildiğini açıkladı.

Moskova merkezli bir düşünce kuruluşu olan Rincon Management’ın direktörü Konstantin Korneev, tavuk fiyatlarındaki son artışın tüketici tercihlerini şekillendirdiğine dikkati çekerek, Rusların artık daha uygun olduğu için bacak ve kanat yerine tavuk karkası satın aldıklarını belirtti. Sonuç olarak, işletmeler yeni bir yöne doğru eğiliyor ve yemek endüstrisinde büyük talep gören tavuk etinde arz problemleri görünüyor.

DİĞER HABERLER
Newcastle hastalığında epidemiyojik bir çalışma

Rus tavuk endüstrisi, perakende zincirlerine tedarik önceliği vermek isterken, tavuk eti tedariğinde tam olarak nasıl bir yol izleyeceği ise muamma.

Kaynak: Vladislav Vorotnikov, Poultryworld.


2 Kasım 2023. 15:09
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x